İdeal bir yangın algılama sistemi tasarımı
  1. Tez No: 126140
  2. Yazar: MESUT YEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET IDEAL BİR YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ TASARIMI Yanıcı özelliğe sahip katı, sıvı ve gaz maddelerinin kontrol dışı yanması sonucunda oluşan yangının denetimi çok önemlidir. Yangının oluşmasında insan unsuruna bağlı olan hususlar dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da yangının gözetimsiz ve denetimsiz olan yerlerde kendi kendine başlayabilmesidir. Kullanım alam çok geniş olan ateşin kontrol dışına çıktığında büyük zararlara yol açtığı can ve mal kaybına sebep olduğu bilinmektedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak günümüzde daha büyük ve daha yüksek binaların inşa edilmesi mal ve can kaybım önlemek açısından yangından korunma sistemlerinin de uygun bir şekilde tasarlanmasını gerekli kılmaktadır. Yangın algılama ve alarm sistemleri elektronik ve haberleşme teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak ilerlemiştir. Bu çalışmada yangının oluşumu örneklerle verildikten sonra özellikle yangın algılama ve alarm sistemlerinin tanıtımı yapılarak uluslararası standartlardaki yangın güvenliği açıklanacaktır. Yangın algılama ve alarm sistemlerinin çalışma prensipleri, yangın türüne göre seçicilikleri, kullanıldığı yerler, tesisi ve muhtelif yapılardaki koruma sistemlerinin tasarlanmasıyla ilgili örnek uygulamalar verilecektir, ideal bir yangın algılama sisteminin nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceği ortaya konulacaktır. Anahtar Kelimeler : Yangın,yangın algılama sistemleri, detektör. Prof. Dr. İrfan GÜNEY Mesut YEVGİ VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FIRE SENSING SYSTEMS and LOCATION It is important to control fire caused by blazing of flammable material. Beside human factor, a fire can start up it self in uncontrolled places. When fire that is used widely gets out of control it may lead totangible loses and casualties. In order to avoid casualties, in big buildings built in todays world fire protection systems should be designed appropriately. Fire sensing and alarm systems technology has been going further parallel to development in electronics an telecommunications technology. In this study after fire formation is defined based on examples, particularly fire sensing and alarm systems are introduced. Furthermore, international standart on fire safety are described. The operation principles of the sensing and alarm systems is explained as per the fire types and how a good fires sensing systems should be designed. Keywords : Fire, fire sensing systems, detector. March, 2002 Mesut YEVGİ vn