Nanokristal yapıda güneş pillerinin imali ve elektronik özelliklerinin incelenmesi
Nanocrystalline dye sensitizied solar cells
- Tez No: 126567
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET NANOKRİSTAL YAPIDA BOYAR MADDE İLE DUYARLILAŞTIRILMŞ GÜNEŞ PİLLERİ Bu tezin amacı, Nanokristal yapıda boyar madde ile duyarlılaştırılmış güneş pillerinin imali, Akım-Gerilim karakteristiklerinin çizilmesi ve verimlerinin hesaplanmasıdır. Tezde öncelikle güneş, güneş ışınlan ve güneş enerjisi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra,tipik güneş pillerinin yapısı, çalışma prensipleri ve karakteristiklerinden kısaca bahsedilmiştir. Tezin dördüncü bölümü ise Nanokristal yapıda boyar madde ile duyarlılaştırılmış güneş pillerinin çalışma prensibinde önemli bir rolü olan Fotosentez olayı hakkındadır. Beşinci bölümde, Nanokristal yapıda boyar madde ile duyarlılaştırılmış güneş pillerinin yapısı, çalışma prensibi ve elektronik özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Son olarak Türk Standartlar Enstitüsü(TSE TS 8290/Nisan 1990)'ne göre, bu pillerin Akım-Gerilim karakteristikleri çizilmiş, gerekli ölçümler yapılmış ve verimleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu tezde Nanokristal yapıda boyar madde ile duyarlılaştırılmış güneş pilleri, farklı bitki sularından (Kara dut,siyah kiraz,böğürtlen) meydana gelen boyar maddeler kullanılarak imal edilmiş, Akım-Gerilim karakteristikleri TSE standartlarına uygun şekilde ölçülmüş ve verimleri hesaplanmıştır. En büyük verim kara dut suyu boyar madde ile elde edilen güneş pilinden alınmıştır. Bu verim,%8,8 olarak hesaplanmıştır. 4t Haziran,2002 Tarkan TOPÇUOGLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NANOCRYSTALLINE DYE SENSITIZIED SOLAR CELLS The purpose of this thesis is to produce Nanocrystalline Dye Sensitizied Solar Cells, to obtain their characteristics and to calculate their efficiencies. In the thesis, first, information on the structure of the sun, sun light,and solar energy are given. Then, a brief information about typical solar cells, their working principles and their characteristics are mentioned. Fourth section of thesis is about the Photosynthesis which has an important role understanding the working principles of Nanocrystalline Dye Sensitizied Solar Cells.In the fifth section, the structure of Nanocrystalline Dye Sensitizied Solar Cells, their electronic proporties and working principles are given in detail. Lastly, according to the Turkish Standarts(TSE TS 8290/April 1990), Current-Voltage characteristics of these type of solar cells are obtained, necessary measurements are done and efficiencies of several cells are calculated. As a result,in this thesis Nanocrystalline Dye Sensitizied Solar Cells were fabricated using dye sensitizers obtained from different plants,their Current- Voltage characteristics were measured according to Turkish Standarts(TSE TS 8290/April 1990) and their efficiencies were calculated. Maximum efficiency was obtained by black mulberry sensitizied solar cells as %8.8. June,2002-07-21 Tarkan TOPÇUO?LU II