Mobilya üretiminde tesis düzenleme sorununa bir çözüm yaklaşımı
Facility layout quadratic assignment problem, tabu search, furniture
  1. Tez No: 127571
  2. Yazar: ALİ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Tesis düzenleme, klasik bir endüstri mühendisliği problemidir. İyi bir düzenleme şirketin performansını geliştirmeye yardım edebilir. Bu nedenle düzenlemenin imalat işletmeleri için önemi büyüktür. Bu çalışmada, bir mobilya fabrikasında makine düzenleme problemi ele alınmıştır. Düzenleme işlemi, üretilen 8 farklı mobilya ürününün fabrikada üretim işlemlerine göre yapılmıştır. Bunun için seçilen ürünlerin parçalan ve bu parçaların işlem rotaları tespit edilmiş, farklı üretim seçeneklerine göre makineler arası taşıma miktarları belirlenmiştir. Ürünlerin üretiminde kullanılan makinelerin, fabrika zemininde merkez koordinat noktalan tespit edilip, bu noktalar kullanılarak makineler arası mesafe hesaplanmıştır. Düzenleme probleminin çözülmesinde iki farklı algoritma kullanılmıştır. Bu algoritmalardan biri Kuadratik Atama Problemi (Quadratic Assignment Problem), diğeri Tabu Arama (Tabu Search) sezgiselidir. Belirlenen ürünlerin farklı üretim seçenekleri için seçilen mobilya fabrikasında düzenleme sorunu kuadrarik atama problemi ile optimal olarak çözülmüştür. Aynı üretim seçenekleri için düzenleme problemi farklı iterasyon sayılan ve farklı tabu listesi uzunluklarında Tabu^rama sezgiseli kullanılarak çözülmüştür. Düzenleme sorununa Tabu arama sezgiseli ile üretilen sonuçların bazılarında optimal çözümlere ulaşılırken bazı çözümlerde de optimale yakın çözümler üretilmiştir. Algoritmalarla üretilen düzenleme sorununun çözümleri makine yerleşimi ve üretimde gerçekleşmesi gereken toplam taşıma açısından değerlendirilmiştir. Tabu arama algoritması ile optimal veya optimale yakın çözümleri üretmede, tabu listesi uzunluğu ve iterasyon sayısının etkisi değerlendirilmiştir. Üretilen bu ürünlerin farklı üretim seçenekleri için toplam taşımayı azaltan yeni düzenleme seçeneklerinin olduğu bulunmuştur. Fabrikadaki düzenlemeye göre toplam taşıma miktarında yaklaşık %1 8 oranında bir iyileşme sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Tesis düzenleme, Kuadratik atama problemi, Tabu arama, Mobilya VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Approach for Solving Facility Layout Problem in Furniture Production Facility layout is a clasicial industrial engineering problem. Good layout will help any company to improve its business performance. For this reason, layout in any enterprise is very important. In this study, machine layout problem in a furniture production plant was investigated. Layout process was done in the furniture for 8 different furniture products based on production process of the products in the furniture plant. For this purpose, the pieces of the selected products and the routes in which they were processed were determined. Flow matrix was determined for potential production alternatives of these products. Central coordinate points of the machines used to produce these products in the plant were determined and distances among the machines calculated based on these coordinates. Two different algorithms were used to solve the layout problem. One of the algorithms is Quadratic Assignment Problem (QAP) and the other one is Tabu Search (TS) heuristic. Facility layout problem in the selected plant was optimally solved by QAP for different potential production of selected products. For the same potential production, facility layout problem was solved by TS heuristic with different tabu list size and the number of iteration. Optimal or near optimal solutions were generated using TS for the facility layout problem. Solutions with these algorithms were evaluated according to locations of machines and total material handling distances required for the production of these products. A new alternative layout was generated, which decrease total material handling distances to produce these products. Based on the layout of the machines, total material handling distance was reduced about 18%. Key Words : Facility layout, Quadratic assignment problem, Tabu search, Furniture vn