SCADA yazılımlarının geliştirilmesine komponent kullanılmasının faydaları
Advantages of using activeX technologies on developing SCADA software
- Tez No: 127592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
SCADA YAZILIMLARININ GELİŞTİRİLMESİNDE KOMPONENT KULLANILMASININ FAYDALARI Yusuf İNCEKARA Anahtar Kelimeler : USS, OCX, Micromaster, Midimaster Özet : SCADA' nın endüstride hızla yaygınlaşması, endüstride uzaktan izleme ve kontrol işlemlerini gerçekleştiren yazılımların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Endüstriyel cihazların kompleks iletişim protokolleri kullanmaları nedeniyle sıradan elektrik mühendisleri için SCADA yazılımları geliştirmek oldukça zordur. Bu çalışmada, kendi içerisinde bahsedilen kompleks iletişimi kuran kodları barındıran bir komponent yazılmıştır. Temel programlama bilgisine sahip sıradan bir elektrik mühendisi, bu komponenti kullanarak alt seviye kodlarla boğuşmadan kolaylıkla program yazabilir ve bu sayede üretim problemlerini çözen başarılı SCADA yazılımlarını hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
ADVANTAGES OF USING ACTIVEX TECHNOLOGIES ON- DEVELOPING SCADA SOFTWARE Yusuf İNCEKARA Keywords : USS, OCX, Micromaster, Midimaster Abstract : The evolutionary growth in the use of SCADA has brought the industry to the point of considering remote monitoring, control and developing software by using RAD (Rapid Application Development) technologies for responding mentioned requirements. Due to the industrial devices has complex communicating protocols, implementing communication and developing SCADA software is relatively complex for any ordinary electrical engineers. In this study, a component which solves complex communication problems in its codes, have been created. By using this component any engineer who has a basic programming knowledge can easily realize communication with device and instead of struggling low level programming techniques he can focus the real production problems.