Otistik çocukların dil kullanımlarındaki farklılaşmalar
Differences in language use of autistic children
  1. Tez No: 127633
  2. Yazar: ELİF ARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Otizm, sosyal iletişimde, dil ve konuşma süreçlerinde bozukluklar ile ortaya çıkan, yaygın gelişimsel bir çocukluk dönemi sorunudur. Araştırmamız, otistik çocukların dil kullanımlanndaki farklılaşmaların dil gelişim kuramları ve Zihin Kuramı ışığında belirlenmesini amaçlamıştır. 8-15 yaşlan arasında 6 otistik ve 6 otistik olmayan erkek çocukla gerçekleştirilen bu çalışmada deneklerle iki ayrı deney gerçekleştirilmiş, birinci çalışmada deneklere dolaysız, dolaylı ve karmaşık dolaylı sorular yöneltilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda otistik deneklerin dolaysız sorularda başarılı oldukları, ancak dolaylı ve karmaşık dolaylı soruların anlaşılmasında ve yanıtlanmasında sorun yaşadıkları gözlenmiştir. Deneklere bir resim gösterilerek, kendilerine gösterilen resmi anlatmaları istenilen ikinci çalışmada, otistik deneklerin yorumlama ve anlamlandırmada sorun yaşadıkları görülmüş, ve bu durum da dilin anlam ve kullanım düzlemlerine yansımıştır. Sonuç olarak, otistik deneklerin, dil gelişim süreçlerinin aynı yaş dilimindeki sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında daha geride olduğu, dolaylı söz ve yorumlayarak anlatımda sorun yaşadığı, bu durumun da zihinsel işlevlere yansıdığı görülmüştür. Zihinsel işlevlerdeki bu eksiklik, dilin özellikle anlam ve kullanım düzlemlerine yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
Autism is a pervasive developmental disorder, which effects social communication and language functions during the childhood period. Our study aims to investigate language use of autistic children with the help of language acquisition theories and the Theory of Mind. 6 autistic and 6 non-autistic male children between the ages of 8 and 15 participated in this study. The experiment consishs of two sessions: in the first session, the participants are dealt with direct, indirect and complex indirect questions. The result of this study shows that the participants in the autistic group are successful in direct questions, but have difficulty in indirect and complex indirect questions when compared with the control subjects. In the second session in which the participants are asked to tell a picture, which is shown, autistic subjects have difficulty in interpretation and understanding, which results in impairment in their semantic and pragmatic abilities. As a conclusion, the autistic children when compared with the non-autistic ones at the same gender and age, have pauses and regressions during their language acquisition process. They have problems in indirect and interpretive speech which effects their mental functions. The problem in their mental states effect especially the semantic and pragmatic components of language.