XVlll. y.y.'a kadar Anadolu'daki Türkmenlerin dini durumu
The Religious positions of Turkomans in Anatolia until the eighteenth century
- Tez No: 127673
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
160 TEZ OZETI Eski Türklerin dini inancını“Kök Tengri”oluşturmaktaydı^ Bununla birlikte Türkler, tarihleri boyunca, yayıldıkları geniş alanlarda, Budizm, Maniheizm, Hıristiyanlık ve Musevilik gibi dinleri de kabul etmişlerdir. Ancak bu dinlerin prensipleri, Türklerin milli karakterlerine uymadığından söz konusu inançlar büyük kitlelere mal olmamıştır. Bunların aksine İslamiyet'in kabulü, Türklere yeni bir ruh ve kuvvet vermiş, çok geniş bir coğrafyada büyük ve uzun ömürlü devletler kurmalarına yardımcı olmuştur. Ancak Türkler, İslamiyet'e girdikten sonra da eski inançlarıyla ilgili adetlerini yaşatmaya devam etmişlerdir. Bu adetler, Türklerin Anadolu'yu ele geçirmeleriyle bu bölgeye de intikal etmiş ve günümüze kadar var olmaya devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the ancient- Turkish relagional believes was formed by“Kök Tengri”. However, Turks have accepted the relagions such as, Buddhism, Manihaism, Christianity, Jewish, in the wide area of they spread, during their history. But, the principles of these relagions was not suitable for the national characteristic of the Turks, they were not accepted by large Turkish groups. Although these, the acceptence of Islam brought a new soul and strength and it helped them to found big and long lived communities in a wide geography. However, the Turks kept their habits in their life from their old religions even though, they accepted Islam. These habits passed through Anatolia with Turks and they have come today.