Türkiye'de hukuk kaynaklarının bibliyografik denetimi
Bibliographic control of law resources in Turkey
  1. Tez No: 127780
  2. Yazar: FATİH RUKANCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
314 ÖZET Yazılı hukuk kaynaklarımız, hukukçuların ve hukuk araştırmacılarının nitelikli hizmet verebilmesi ve ülkemiz hukuk sisteminin işlerliği açısından temel başvuru kaynaklan olarak dikkati çekmektedir. Ülkemizde yazdı hukuk kaynaklarımızın sayıca çokluğu ve oluşumundaki standartların tam olarak belirlenememiş olması, hukukçuların ve hukuk alanında araştırma yapanların bu kaynaklara erişiminde bir takım sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu kaynaklardan istenen ölçüde ve zamanında yararlanılalabilmesi hem hukuksal işlemlerin kısa zamanda yapılmasını sağlayacak hem de bu alanda varılacak sonuçların güvenilirliğim artıracaktır. Bütün bunların gerçekleşebilmesinin ön koşulu ise, hukuk kaynaklarımıza etkin ve doğru erişimin amaçlandığı bibliyografik denetim çalışmalarının yeterli düzeyde yapılmasıdır. Hukuk kaynaklarımızın ve bu kaynakların yer aldığı resmi ve özel yayınların da tanıtıldığı bu çalışmada, ülkemizde geçmişten günümüze bibliyografik denetim faaliyetleri açıklanarak hukuk kaynaklarımıza yönelik olarak basılı ve elektronik ortamda hazırlanan bibliyografik denetim araçları günümüz koşulları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca bazı gelişmiş ülkelerde hukuk kaynaklarına erişim faaliyetlerine ülkemizdeki çalışmalara örnek oluşturması açısından değinilmiş, söz konusu ülkelerdeki hukuk veri bankaları ve temel bibliyografik kaynaklar hakkında bilgiler verilmiştir. Ülkemizde benzeri uygulamaların geliştirilmesi için yapılması gerekli çalışmalar vurgulanmış ve hukuk kaynaklarımızın oluşumundan bu kaynaklara erişime kadar geçen süreçte karşılaşılan bir takım olumsuzlukların giderilmesine yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
315 SUMMARY The written legal sources of Turkish law system, which constitute basic reference sources, are remarkable in the aspect of providing qualified services for lawmen and researchers in the field as well as the practicability of our law system. These sources exist in huge amounts and there is a lack of explicity defined standarts that are applicable during their formation. This situation causes problems for lawmen and researches of the field in retrieving these documents. Therefore a satisfying retrieval system must be implemented which will provide a short access time and make the needed documents avaliable for the users. Such a system will provide the completion of legal transactions in a short time and will contribute to the enhancement of getting more reliable resolutions in this field. In fact to estabilish a retrieval system which aims to access the available legal sources effectively, preconditions such as bibliographic control studies should be implemented. Turkish legal sources such as official and private publications are introduced in this study and activities, concerning bibliographic control are explained (examined) with historical perspective. In regard of this bibliographic control tools (printed or? electronic) are evaluated in the frame of current conditions. Besides this information on law databanks and basic bibliographic sources is given in order to introduce examples concern of retrieval activities to legal sources from developed countries. On this context it is mentioned that similiar applications must also be developed in Turkey and recommendations are offered about the solutions of problems that are faced through the process from the production to access of legal sources.