Hilafetin kaldırılış sürecinde tartışmaların teolojik temelleri
The Theologial fundamentals of the argument in the process of abolition of caliphate
- Tez No: 127806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Müslüman düşünürler, İslam dünyasının Batı medeniyetiyle yüz yüze gelip bu medeniyetin modern kurumlarıyla çatışması ve onları aşarak kendine özgü mecrasını bulup, istikrara kavuşması sürecinde yeni yönetim modelleri arayışına girişmişlerdir. Günümüz İslam düşüncesinde hâlâ canlılığını koruyan temel husus; Kur'an'da statüsü çizilmiş, hedefi belirlenmiş İslamî bir yönetim modeli veya siyaset teorisinin olup olmadığıdır. Hilafetin Kaldırılış Sürecindeki Tartışmaların Teolojik Temelleri isimli tezimiz bu alanda yapılan tartışmaları ve kullanılan dinî argümanları konu edinmektedir. 20. asrın ikinci yarısından itibaren Müslüman entelektüellerinden bazıları, bir İslam devleti veya yönetim modeli tasavvur etmeye başlamış ve bu tasavvurdan hareketle bazı siyasî ve fikrî oluşumlar ortaya çıkmıştır. Klasik Kelâm konulan içerisinde imamet veya hilafet isimleriyle yer alan yönetime ilişkin teorik tartışmalar, günümüzde yerini İslam devleti, İslam hükümeti, İslam cumhuriyeti, cumhuriyet, demokrasi, şûra gibi kavramlara terk etmiştir. Tüm bu tartışmaları ve önerilen yeni modelleri Hilafetin kaldırılmasından sonra meydana gelen boşluğu doldurmaya yönelik birer girişim olarak değerlendirmek mümkündür. Hilafetin ilgası sürecinde başlayan ve sonraki dönemler de farklı isimler altında devam eden tartışmaların ana eksenini oluşturan bu konuların teolojik boyutlarının ele alınmasına ihtiyaç vardır. Çünkü çağdaş İslam dünyasındaki yönetim tartışmalarının düşünsel arka planının sorgulanması ve bu tartışmaların dinî nasslarla olan ilişkisinin irdelenmesi hususu önemini hâlâ korumaktadır. 20. yüzyılın başlarında 13 asırlık bir geleneği bulunan hilafetin tartışmasız kabul edilen bir teorisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Hilafetle ilgili lehte ve aleyhte öne sürülen teoriler, fiilî bir durumun teorileştirilmesi sonucu oluşmuştur. Hilafet; teorileri, şekli ve muhtevası önceden belirlenmiş bir dinî-siyasî sistemin ötesinde mevcut siyasî durumun meşrulaştırılmasına yönelik bir çerçevede ele alınmıştır. Dolayısıyla hilafet lehine ve aleyhine ortaya konulan literatür, siyasal pratik esnasında veya sonrasında oluşan bir bilgi birikimidir ve bu bilgi birikimi, orijinal ve bağımsız bir fıkıh, anlayış, teori ve sistem oluşturmaktan uzaktır. Dinî çerçeveden ziyade siyasî bir alan olarak bu yüzyılın başlarına kadar varlığını sürdüren hilafet kurumu hakkındaki literatürün, siyaset pratiği ile siyaset teorisi arasında bir tercih yapmak zorunda olmasının en olumsuz sonucu; siyasî otoriteyle ilgili geleceğe perspektif sunabilecek özgür ve özgün bir siyaset felsefesinin ortaya çıkmamasıdır. Bu olumsuz sonucun doğuşunu hazırlayan en önemli husus da hilafet-imamet meselelerinin usûlü 'd-din konularının yer aldığı Kelâm kitaplarında ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Moslem thinkers, in the long run of ortlaining a stability wich Muslim world has confronted with the western civilization and clashed with it's modern eztablishments to find his own course, were involved in search of new forms of government, In the present day islamic thought, tha basic element wich still keeps it's vitality is whether an islamic form of government or a political doctrine defined by Quran does exist. My thesis, entitled as“The theologial fundamentals of of the arguments in the process of abolition of Caliphate”refer to the talks going on in the present day Muslim word. As of the second half of the 20th contury, some of the moslim intellectuals have begun to speculate on an islamic state or a form of government wich theen led to some political and rational developments. Theoratical arguments, regarding forms of government wich are mentioned with terms of imamet or hilafet in the classical subjects of the Quranic stadies, left their place to the new concept such as islamic state, islamic Government, Republic of Islam,. Republic, Democracy, council of state, etc. All these arguments and proposed vew models can possibly be evaluated as an attempt to filling a gap occured after the abolition of the caliphate. There is a great need for taking these matters with their overall theological dimensions that make up the main axis of the arguments that stailed right after the abolition of the caliphate and continued ander the different names following thet period. Because the questioning of the intellectual backgraund of the administrial arguments and the examining of the relations of these discussions with the religious dogmas still preserve it's importance. In the onset of 20th contury, the caliphate that has a 1300 year old tradition seems to have no acceptable theory beyond controversy. Tha asserted theories in forms of pros and cons relating to the caliphate have come out at the end of an actual condition which has been theorized. The caliphate has been dealt with within the frame of legalization of the existing political situation beyond a religieus-determined theoratically, formally and in content Therefore, caliphate is an accumulation of information that was formed during or after the existing literary and political miliou and that were completely for and against caliphate; and this accumulated information is far from establishing an independent moslim jurisprudance, understanding, theory and a system. The most important factor which paved the way for the rise of that negative outcome was the fact that the matters of caliphate the office of the imam and the subjects of the religious system were given a place in the books of the Quranic stadies.