Gerilim kararlılığı açısından elektriksel yük modelleri
In the voltage stability field electrical load models
- Tez No: 129063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Elektriksel Yükler, Gerilim Kararlılığı, Yük Karakteristikleri, Yük Modelleri Elektrik enerjisi en temiz ve en yaygın olarak kullanılan bir enerji türüdür. Bu enerji, elektriksel yükler (lambalar, motorlar, klimalar.... vb.) tarafından ısı, ışık, hareket... vb. enerjisi biçimlerine dönüştürülür. Günümüzde elektrik enerjisi ihtiyacına paralel olarak elektriksel yükler de artma eğilimindedir. Elektrik enerjisi depo edilemeyeceğinden dolayı generator, artan yük miktarını karşılamak için yeni duruma ayak uydurmak zorundadır. Eğer bu uyum sağlanamazsa gerilim kararlılığı kaybolmakta, gerilim çökmesi olayı başlamaktadır. Elektriksel yükler gerilime karşı çok duyarlıdır ve gerilim kararlılığım etkileyen en önemli faktördür. Üstelik karakteristik yapılan da oldukça farklıdır. Bu nedenle bazı yükler, gerilim değişimleri (artma veya azalma) sonucunda güç sistemini olumsuz biçimde etkileyebilirler. Gerilim kararlılığı çalışmalarında yüklerin bu davranışlarının bilinmesi çok önemlidir. Yüklerin davranışlarım tahmin etmek için çeşitli yük modelleri geliştirilmiştir. İyi bir yük modelinden, güç sisteminde herhangi bir bozucu etki sonrası yükün davranışına uyumlu bir cevap vermesi istenir. Bu çalışmada farklı karakteristik yapılara sahip çeşitli elektriksel yüklerin gerilim kararlılığına olan etkileri araştırılmıştır. Gerilim değişimleri esnasında yük modellerinin sonuçlan alınmış ve mukayese edilmiştir. Buna ilave olarak gerçek yük davranışı ile uyumlu olup olmadığı incelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY IN THE VOLTAGE STABILITY FIELD ELECTRICAL LOAD MODELS Key words : Electrical Loads, Voltage Stability, Load Characteristic, Load Models Electrical energy is the cleanest and the commonest kind of energy. This energy is transformed info heat, light and movement energy by electrical loads (lamps, motors, air conditions,... etc.). Today the consumption of electrical loads is in the tendency of increas in parallel to electrical energy. Because of electrical energy can not be stored, generator has to be in accordance with the new situation to meet the quantity of increasing load. If this accordance can't be confirmed voltage stability loses and voltage collapse starts. Electrical loads are very sensitive to voltage and they are the most important factors to effect voltage stability. And also their characteristic constructions are very different for this reason and as a result of voltage changes (increasing or decreasing) some loads can affect power system negatively. In the voltage stability studies it is very important to know. This behaviour of the loads several load models have been developed to guess. When there is a post disturbance on the power system a good load model is requested to respond in accordance with the load behaviour. In this study the effect of various electrical loads with different characteristic constructions on voltage stability, have been investigated. During voltage changes the results of load models have been obtained and compared also these results have been inspected whether they respond in accordance with real load behaviour or not. xn