Atık sülfürik asit tatbiki ile fosfatların parçalanma kinetiğinin incelenmesi
Churc sulphuric acid application with research to break into pieces phosphate's kinetic
  1. Tez No: 129097
  2. Yazar: MUSTAFA YASİN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRALİ ALOSMAN SEYFETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler- Sülfürik asit, Fosfat kayası Araştırmada etil izopropil alkolü üretiminde katalizör gibi kullanılan sülfürik asit (atık sülfürik asit) değerlendirilmiştir. Bu asidin konsantrasyonu % 30-65 H2SO4 arasında değişmiştir. Araştırmalarla belirlenmiş olan bu asitlerin içerisinde olan yüzey aktif maddeler fosfat kayasının parçalanmasına müspet etki etmektedir. Bu sonuç şekil 1,2,3,4,5,6,7,8,9'daki gibi belirlenmiştir. Araştırmalarla ispatlanmış ki Alkol,İzopropil,Etil alkolünden sonra oluşan atık asit teknik açıdan daha avantajlıdır. Bu araştırmada asidin yoğunluğuna, miktarına, sıcaklığına ve diğer faktörlere bağlı olarak fosfat kayasının parçalanma kinetiği incelenmiştir. vın
Özet (Çeviri)
CHURC SULPHURIC ACID APPLICATION WITH RESEARCH TO BREAK INTO PIECES PHOSPHATE'S KINETIC SUMMARY Key Words- Sulphuric acid, Phosphate rock In this research sulphuric acid using as a catalyst in production of ethyl isopropyl alcohol was evaluated. Acid concentration has been changed between % 30-65 H2SO4. Surface-active materials inside this acids which determined at researches positively affect to break up phosphate tock. This results has shown in figure 1,2,3,4,5,6,7,8,9. It is proved that Waste acid which is coming into existence after alkali, isopropyl, ethyl alcohol technically has more advantageous. In this study break up kinetic of phosphate rock had investigated in according acid's density, quantity, heat and the other factors.