OFDM (orthogonal frequency division multiplexing) and frequency domain equalization for broadband wireless communication system with DFE (decision feddback equalization) performance comparison
Dikgen sıklık bölüşümlü çoğullama ve geniş bantlı sıklık ile karar geri besleme denkleştirici telsiz iletişim sistemlerinin başarım karşılaştırması
  1. Tez No: 129301
  2. Yazar: AHMET SONER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN, PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET DİKGEN SIKLIK BOLUŞUMLU ÇOGULLAMA VE GENİŞ BANTLI SIKLIK İLE KARAR GERİ BESLEME TEMELLİ DENKLEŞTİRİCİ TELSİZ İLETİŞİM SİSTEMLERİNİN BAŞARIM KARŞILAŞTIRMASI Tezde, OFDM (dikgen sıklık bölüşündü çoğullama ) ve tek taşıyıcılı geniş bantlı, karar geribesleme temelli denkleştirici telsiz iletişim sistemlerinin başarımları karşılaştırılmıştır. Her iki sistem de çokyollu sönümlenmeli ortamlara uygunlukları, düşük maliyet ve karmaşıklıkları dolayısıyla telsiz iletişim için önerilmişlerdir. Tek taşıyıcılı, karar geribeslemeli sistemlerin geribesleme kısmında Üstel Ağırlıklı İlgin İzdüşüm Algoritmasının bir versiyonu, GASS-APA, hızlı yakınsaması ve nisbeten düşük hata oranı dolayısıyla denenmiştir. Bilgisayar benzetimlerinde ilk olarak sıklık temelli denkleştitici sistemi ile karar geribeslemeli denkleştirici sistemlerinin yakınsama ve kalici hal uyumsuzluk davranışları incelenmiştir. Sonraki benzetimlerde dikgen sıklık bölüşümlü çoğullama yöntemi ile tek taşıyıcılı karar geribesleme temelli denkleştici sistemlerinin bit hata oranları, gürültülü, çoklu yollu ve sünümlemeli ortamlarda karşılaştırılmıştır. Bilgisayar benzetimlerinde, gürültü ekleyen çoklu ortamlı ve sönümlemeli kanalda dikgen sıklık bölüşümlü çoğullama sisteminin, kanalın gecikme yayılımı sistemin koruma zamanından kısa olduğu hallerde, tek taşıyıcılı karar geri besleme temelli denkleştirici sistemlerinden düşük sinyal-gürültü ortamlarında daha iyi, yüksek sinyal-gürültü oranlarında daha kötü performans verdiği gözlenmiştir. Çoklu yollu gürültüsüz kanaldaysa tek taşıyıcılı karar geri besleme temelli denkleştirici sistemleri, kanalın gecikme yayılımı sistemin koruma zamanını aştığı hallerde daha iyi performans vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OFDM AND FREQUENCY DOMAIN EQUALIZATION FOR BROADBAND WIRELESS COMMUNICATION SYSTEM WITH DFE PERFORMANCE COMPARISON In this master thesis, performances of OFDM and single carrier (SC) broadband wireless communication systems with decision feedback equalization (DFE) are compared. Both of these systems are offered for wireless communication because of their high performances in multipath environments, relatively low computational complexities and low costs. In SC DFE, we applied gradient adaptive scalar step size affine projection algorithm, GASS-APA, in feedback part because of its fast convergence and relatively good misadjustment behavior. In simulations, we compared convergence and misadjustment behaviors of frequency domain equalization and decision feedback equalization systems. The other simulations are bit error rate (BER) performances of the OFDM and SC systems in noisy, multipath and fading environments. In the end of the simulations, we conclude that OFDM's behavior in multipath AWGN channel is better than SC-DFE systems' behavior under low SNR conditions and if excess delay spread of the channel is not greater than the guard time interval. In higher SNR conditions SC-DFE systems perform better than OFDM. If excess delay spread of the channel exceeds the guard time interval, SC-DFE systems give better results.