Seismic evaluation and retrofit using displacement based design
Deplasmana dayalı tasarım yöntemi ile sismik değerlendirme ve güçlendirme
- Tez No: 129311
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET DEPLASMANA DAYALI TASARIM YÖNTEMİ İLE SİSMİK DEĞERLENDİRME VE GÜÇLENDİRME Bu çalışma, yapıların sismik değerlendirme ve güçlendirme tekniklerinin deplasmana bağlı dizayn yöntemi, bir başka deyişle performansa dayalı dizayn yöntemi kullanılarak karşılaştırılmasına deyinmektedir. Türkiyedeki depreme karşı güçlendirme ihtiyacı vurgulanırken, performansa dayalı dizaynın temel öğeleride açıklanmaktadır. Deprem zararı azaltma stratejilerini amaçlayan ulusal deprem politikası kısaca irdelenmiş, örnek bir yapı analizi fiyat karşılaştırmaları ile birlikte sunulmuştur. Mukavemete dayalı dizayn yerine deplasmana dayalı dizayn kullanılmasındaki amaç, yapıların gerçek davranışına yaklaşabilmek ve dolayısıyla sismik hareketlerin etkin olduğu bölgelerde yapının servis ömrü süresindeki etken yükler ve deplasmanlar altında daha ekonomik ve güvenli yapılar inşa etmektedir. Performansa dayalı dizaynın yararlarını daha iyi gösterebilmek amacı ile örnek bir çalışma yapılmıştır. Bu örnek çalışmada, güçlendirme tekniği olarak perde duvar ve çelik çaprazlar seçilmiş, ve bu iki teknik, mevcut sisteme ayrı ayrı uygulanmıştır. Ardından mevcut ve her iki tekniklede güçlendirilmiş durumda deplasmana ve mukavemete dayalı analizler yapılmıştır. Bu analiz sonuçlan değerlendirilerek, güçlendirme teknikleri ve analiz teknikleri karşılaştırılmıştır. Örnek çalışma üzerindeki yapısal analiz sonuçlan, deplasmana dayalı analizin doğru kullanılması durumunda sistemin davranışı hakkında detaylı bilgiler edinilebileceğini dolayısıyla daha ekonomik ve daha güvenli güçlendirme projelerine olanak tanınacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC EVALUATION AND RETROFIT USING DISPLACEMENT BASED DESIGN This study is focused on retrofit techniques and comparison of them, by applying displacement based design, also known as performance based design. The need for seismic retrofit in Turkey is underlined and basic concepts of performance based design have been described. National earthquake policy for hazard mitigation is briefly discussed, the analysis of a sample structure is also presented including cost comparison analyses. The purpose of utilizing displacement based design instead of strength based design is to understand and to predict the real behaviour of the structure and thus, to make more economical and safe structures under the exposed loads and settlements experienced during service life, especially in regions of high seismicity. In order to clearly exhibit the benefits of performanced based design, a case study, is performed. Two different type of retrofit techniques namely, shear walls and steel braces are implemented to the system separately. Then both displacement based and strength based analyses are carried out for unstrengthened and strengthened cases for two different retrofit types. Finally the results of the analyses techniques and the retrofit techniques are compared. Structural analysis results of the case study indicated that displacement based design provides an insight into the real behaviour of the structure and leads to more economical and safe results in retrofit projects.