Adolesan ünitesine fiziksel şikayetlerle başvuran hastalarda psikiyatrik belirtilerin taranması
- Tez No: 129582
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER KUTLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Adolesan Ünitesi'ne 1 Aralık 2001 ile 31 Mart 2002 tarihleri arasında başvuran 13 yaş ve üzeri toplam 344 hasta araştırmaya alındı. Amaç, fiziksel şikayetlerle başvuran hastalarda psikiyatrik belirtilerin taraması olduğundan, doğrudan psikiyatrik şikayetlerle başvuran hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yirmiyedi hasta formu eksik veya yanlış doldurması nedeniyle, 14 hasta tam belirsizliği nedeniyle, 13 hasta psikiyatrik şikayetleri de olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Bu kriterlere uyan 13-17 yaş arası 136 kız, 154 erkek, toplam 290 hasta çalışmaya alındı. Psikiyatrik belirtiler“Kısa Semptom Envanteri”(KSE) ölçeği kullanılarak incelendi. Bu belirtiler, KSE'nin Türkiye uyarlamasında şekillenen, anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon, öfkedir.“Kısa Semptom Envanteri”ölçeğine göre yapılan puanlamada, her bir psikiyatrik belirti için“1.0”değeri anlamlı patolojik düzey olarak kabul edildi. Hastalanıl demografik bilgileri ve şikayetleri değerlendirmeye alındı. Şikayetler genel olarak anlamlı 9 gruba ayrıldı. Bunlar: 1. Fiziksel büyüme problemleri 2. Solunum yollan belirtileri 3. Cilt şikayetleri 4. Nörolojik belirtiler 5. Üriner sistem şikayetleri 6. Gastrointestinal sistem belirtileri 7. Kardiyovasküler sistem belirtileri 8. Pubertal sorunlar 9. Ortopedik problemler. Genel şikayet gruplarının psikometrik puanlan arasındaki anlamlı fark, kardiyovasküler sistem şikayetleri ve cilt şikayetleri arasındaki somatizasyon değerleri arasında olduğu görülmüştür. Üriner sistem şikayetleri, kardiyovasküler sistem şikayetleriyle gelen hastalarda öfke puan ortalamasının psikopatolojik sınırın üzerinde olduğu görüldü. Boy kısalığı, şişmanlık, zayıflık, meme ve genital organ şikayetleri, adet düzensizlikleri, kıllanma artışı, baş ağrısı, karın ağrısı, gece idrar kaçırma, göğüs ağrısı gibi adolesan ünitesinde sık görülen şikayetler ile psikiyatrik belirtilerin ilişkisi de incelendi. Ergenlerde şişmanlık, kıllanma artışı, genital problemlerin, gece idrar kaçırma, ka rın ağrısı, göğüs ağrısı ve kilo alamama şikayetleri ile gelen hastaların KSE'nin bazı alt ölçeklerinde aldıkları puan ortalamalarının psikopatolojik sınır olan 1.0 'in üstünde olduğu görüldü. Bunun yanında öfke belirtisi tüm gruplarda yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adolescence is a stage of psychological and physiological progression and differentiation. Because of this, psychiatric symptoms can be incorporated frequently. It is also essential to establish screening programs for healthy population. We thought a screening work-up of psychiatric symptoms in adolescence would be useful. The purpose of this study is to evaluate the psychiatric symptoms among adolescents, who admitted to the outpatient clinic for their physical complaints. This study was performed on 344 patients in the Adolescent Section of the Department of Pediatrics at Hacettepe University between 1/12/ 2001 and 31/3/ 2002. Adolescents aged below 13 years were taken out of the study group because of the Brief Symptom Inventory (BSI) limitations. We also kept the patients with psychiatric symptoms out of the study groups. 136 girls and 154 boys, in total 290 patients were included in this study. 27 patients with inappropriate answer to questionaires, 14 patients with insufficient diagnosis, 13 patients with psychiatric symptoms were removed from the group. Brief Symptom Inventory which measures psychiatric symptoms under the categories of anxiety, depression, negative self, somatization, hostility is given to all the subjects. Nine groups were established as patients complaints: 1. Physical developmental problems 2. Respiratory system symptoms 3. Dermatological symptoms 4.Neurological symptoms 5. Urinary system symptoms 6. Gastrointestinal system symptoms 7. Cardiovascular system symptoms 8. Pubertal problems 9. Orthopedic symptoms. Beside these categorized symptoms, seperate complaints which are frequently seen in our department were also analysed. These are obesity, growth retardation, loss of weight gain, problems belonging to breast and external genitalia, menustrial problems, hirsutism, head ache, abdominal pain, enuresis nocturna, chest pain. Psychometric mean points of patiens in the middle adolescence, female patients, patiens with low school performance and patients with insufficient parent- child interaction were statistically differentiated.