Conditioning of sludge from physical-chemical treated wastewaters of recreational areas
  1. Tez No: 1300
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERMAN SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET DİNLENME ALANLARINDA, ATIKSULARIN FİZİKSEL-KİMYASAL ARITIMI SONUCU OLUŞAN ÇAMURUN İYİLEŞTİRİLMESİ AKATA, Ayşegül Yüksek Lisans Tezi, Çevre Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Gülerman Sürücü Ağustos 1987, 135 sayfa Bu çalışmada, dinlenme alanlarındaki atıksulara f iziksel-kimyasal arıtım uygulanabilmesi amacı ile, çeşitli koagülan maddelerinin atıksu arıtımındaki verimliliği ve arıtımdan çıkan çamurun iyileştirilmesi konusu çalışılmıştır. Demir klorür, alüminyum sülfat, ve demir sülfat koagülan olarak seçilmiş ve askıdaki katı madde uzaklaştırma kapasiteleri“jar test”aygıtı ile gözlenmiştir. Demir klorür, atıksudaki askıdaki katı madde uzaklaştırmasında en etkili koagülan seçilmiştir. Bunun ile beraber, arıtımdan sonra çok hacimli ve dirençli çamur elde edilmesi, bu çamurun su bırakabilme kapasitesinin etkili bir su bıraktırma işlemi için geliştirilmesini gerektirmiştir. Çamur iyileştiricileri -v-olarak kireç, uçucu kül, anyonik, katyonik ve iyonik olmayan polielektrolit çeşitleri seçilerek çamurun su bırakabilme karakterleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bütün iyileştiriciler, çamurun su bırakabilme karakterlerini geliştirmişlerdir, fakat içlerinden polielektrolitler filtrasyon hızının arttırılması açısından en etkili olanlarıdır. Kireç ve uçucu kül, çok bulunur ve ucuz materyaller olmalarına ragmen, çamurun su verebilme karakterlerini geliştirmeleri açısından polielektrolitlere göre daha az etkilidirler. Bu çalışmanın sonuçları, dinlenme alanlarındaki artıksuların f iziksel-kimyasal yöntemlerle arıtılmalarındaki bilgi eksikliğini azaltacaktır. Anahtar kelimeler; Koagülasyon, flokülasyon, f iziksel- kimyasal arıtım, atıksu, çamur iyileştirilmesi, çamur suyunun bıraktırılması, dinlenme alanları. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONDITIONING OF SLUDGE FROM PHYSICAL-CHEMICAL TREATED WASTEWATERS OF RECREATIONAL AREAS AKATA, Ayşegül M.S. in Env. E Supervisor: Assoc. Prof.Gülerman Sürücü August, 1987,135 pages In this research, effectiveness of several coagulants in the treatment of sewage and conditioning of sludge produced after the treatment was studied for the application of physical-chemical treatment of wastewaters at recreational areas. Ferric chloride, alum and ferrous sulphate was selected as coagulants and suspended solids removal capabilities were observed in the jar tests. Ferric chloride was the most effective coagulant for the turbidity removal in the sewage. However highly voluminous and resistant sludge was produced after the treatment and its dewatering characteristics should be improved for the effective dewatering operation. Lime, flyash, -xxx-polyelectrolytes of anionic, cationic, non-ionic were used as conditioners of the sludge and their effects on the dewatering characteristics of sludge were investigated. All of these conditioners improved the sludge dewatering characteristics, but among these, polyelectrolytes were the most effective in increasing the rate of filtration. Lime and flyash were less effective for the improvement of sludge dewatering characteristics than polyelectrolytes, although they were relatively abundant and cheap materials. The results of the study have improved the frequent usage of physical-chemical treatment of wastewaters at recreational areas. Key wordsrCoagulation, f locculation, physical-chemical treatment, sewage, sludge conditioning, sludge dewatering, recreational areas. -iv-