Baskılı tekstillerde üç boyutlu etkiler
Three dimentional effects in printed textiles
  1. Tez No: 130185
  2. Yazar: ŞENAY SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son yıllarda tekstil baskı konusunda çalışan tasarımcılar ve üreticiler yalın ve basit desenler yerine daha artistik çalışmalara yönelmeye başlamışlar ve oldukça renkli hatta komplike, ancak uyumlu ve anlamlı tasarımlar ortaya çıkarmışlardır. Elbette ki önemli olan yalnızca tasarlamak değil, bunların aynı zamanda uygulanabilir olmasıdır. Bu noktada yapılan çalışmalar üreticileri de harekete geçirmiş ve oluşturulan desenlerin orijinaline en yakın şekilde kumaşa aktarılması konusunda yoğun çalışmalar başlatılmıştır. Geliştirilen yeni teknikler de tasarımcılara ilham kaynağı olmuştur. Bu sayede tasarımcı ve üretici birbirlerini olumlu yönde tetikleyerek tekstil baskı tekniklerinin gelişme aşamasının hız kazanmasını sağlamışlardır. Bu konuda ilerleyen çalışmalar sayesinde kumaş desenleme alanında farklı arayışlara girilmiş, yapılan araştırmalar ve çalışmalarla klasik yöntemlerin dışında yepyeni baskı teknikleri yaratılmaya başlanmıştır. Bu teknikler, gerek günümüz tasarımcılarına çok çeşitli yazılım ve desen çözümleri sunan bilgisayar destekli yürütülen işlemler, gerekse bilinen baskı teknikleri ile uygulanan ancak farklı malzemeler kullanılarak, kumaş üzerinde, olağanüstü efekt ve görüntüler yaratmaya imkan sağlayan malzeme kaynaklı tekstil baskı teknikleridir. Bu iki temel esasa ek olarak, bir tekstil ürününün üretim aşamasında vazgeçilemez uygulamalardan biri olan bitim-apre işlemleri de oluşturulan ürüne çok özel görünümler, hatta üç boyutlu etkiler kazandırdığı gibi, kumaşa tasarlananın yanında, rüzgar geçirmezlik, leke tutmazlık, esneklik, buruşmazlık gibi daha pek çok ilave fonksiyonlar kazandırmaktadır. Sunulan bu tezde her geçen gün ilerlemekte olan günümüz tekstil baskı endüstrisinde yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen yepyeni teknikler, uygulama yöntemleri ve görsel temalarla birlikte ele alınmaktadır. Ayrıca dünya çapında lider tekstil tasarım sanatçılarının bu konuda ortaya koydukları çalışmalara detaylıca değinilmektedir. Burada amaç uygulama esaslı bu tekniklerin bir arada bulunabileceği yazılı bir kaynak oluşturmak ve genç tasarımcılara, teknik anlamda uygulanabilirlik konusunda neler yapabileceklerine dair yepyeni ufuklar yaratmaktır
Özet (Çeviri)
Manufactures and designers who work on textile printing seem to be more interested in artistic works rather than simple patterns; which result in the birth of quite colorful and complicated; but harmonised and meaningful creations. It is of course true that the important thing is not only to create but also to realise. The studies made on this issue has initiated the producers, too and intensive studies were made to convey the design to the fabric with loyalty the original artwork. New techniques which are developed during these studies have inspired the designers, too. Thus, with the co-operation of the designers and producers, the phase of development of new textile printing techniques have been accelerated. By the help of the further studies, new tendencies occurred and brand new printing techniques were created. These are the techniques which are applied via computer based processes which provide a large variety of software and design solutions; and material based textile printing techniques which are well-known but applied using different materials and substances that result in extra-ordinary effects and looks. In addition to these two basis mentioned above, the finishings which are an undispansible phase of production help to give the fabric very special looks and 3-D effects. Moreover, these processes let the product gain additional properties like airproofness, flexibility, waterproofness and so on. Hereby, with this thesis presented, the brand new techniques which were developed via researches carried on the textile printing industry have been examined together with the implication methods and visual items. The studies of world famous leader artists of textile designing have also been presented in detail. The aim of this theses is to provide a written souce of information regarding that the implication based techniques and to open a new horizon to the young designers revealing what they could manage in terms of technical implications.