Aydın ili Bozköy-Alangüllü termal sularından izole edilen Bacillus sp. 4 esterazının kısmi saflaştırılması ve kinetik parametrelerinin belirlenmesi
Partial purification and determination of the kinetic parameters of the esterase of Bacillus sp. 4 isolated from Aydın province, Bozköy-Alangüllü thermal spring water
  1. Tez No: 131680
  2. Yazar: Z. BURCU BAKIR ATEŞLİER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Bu araştırma, Aydın ili Bozköy-Alangüllü termal sularından elde edilen Bacillus sp. 4 izolatının esterazının kısmi saflaştırmasının yapılması ve kinetik parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilrniştir. Bacillus sp. 4 izolatının maksimum enzim ürettiği koşullar belirlenmiştir. Esterazm lokalizasyonu, optimum sıcaklığı, pH'sı, sıcaklık ve pH stabilitesi, Km ve Vn^ değerleri saptanmış, polihidrik alkollerin esteraz stabilitesi üzerine etkisi, çeşitli metal iyonlarının, deterjanların, organik çözücülerin ve inbibitörlerin esteraz aktivitesi üzerine etkisi ve esterazm substraî spesifitesi belirlenmiştir. Bulunan sonuçlar uygun literatürlerle karşılaştırılarak esteraz özellikleri açısından değerlendirilmiştir. ABSTRACT This study aims to carry out to make the partial purification and detennination of the kinetic parameters of the esterase of Bacillus sp. 4 isolated from Aydin Province, Bozköy- Alangüllü thermal spring water. In optimum conditions of Bacillus sp. 4, maximum amount of enzyme produced was determined. Optimum temperature, pH, temperature and pH stability, localization, Km and Vmax of the esterase, the effect of polyhidric alcohols on esteraz stability and the effects of various detergents, organic solvents and inhibitors on esterase activity was determined. The results were compared appropriate references and the esterase were evaluated by its property. ANAHTAR SÖZCÜKLER / KEY WORDS: Bacillus, esteraz, lipaz, termostabil enzim, saflaştırma, karakterizasyon / Bacillus, esterase, lipase, thermostable enzyme, purification, characterization.
Özet (Çeviri)