Ratlarda deneysel yolla oluşturulan epilepsi modelinde spinal kord stimulasyonunun etkileri
Effects of spinal cord stimulation on experimentally induced epilepsy model in rats
- Tez No: 132029
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Amaç: Nöbet tedavisinde üst servikal bölgenin elektriksel uyarılmasının etkilerini değerlendirmek Yöntemler: Altı rat 80 dakika boyunca C2 ve C3 servikal alana laminektomi yoluyla yerleştirilen elektrodlarla ve stimulasyon sistemine bağlanarak Spinal Kord Stimulasyonuna maruz bırakıldı. Anestezi altındaki ratlarda sol beyin korteksine ait kemik örtü iğne ile delindi. Somatomotor kortekse 500 IU penisilin uygulanması ile epileptik odak oluşturuldu. Stimulasyon için 0.01-0.1 mA ve 2 Hz'lik dalgalar kullanıldı. EEG üzerinde artan uyaran şiddetinin etkileri araştırıldı. Sonuçlar: Spinal Kord Stimulasyonunun uygulanan tüm dozları epileptik dalgaların median değerlerini düşürdü. Epileptik dalgalardaki median değerinin azalma aralığı S.K.S boyunca % 85'ten % 280'e kadar değişti. Karar: Bu çalışmanın sonucu S.KS'nun epilepsi tedavisinde etkili bir yöntem olabileceğini desteklemektedir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF SPINAL CORD STIMULATION ON EXPERIMENTALLY INDUCED EPILEPSY MODEL IN RATS Objective: To evaluate the efficacy of electrical stimulation of upper cervical region in the treatment of seizures Methods: Six rats underwent Spinal Cord Stimulation (S.C.S.) for 80 minutes with electrodes placed via laminectomy in C2 and C3 cervical segment and connected to externalized stimulation systems. Bone cover of the left cerebral cortex drilled by needle in anaesthetized rats. The epileptic focus was produced by injection of penicillin-G (500 units) into the somatomotor cortex. Waves of 0.01 to 0.1 mA and 2 Hz were used for stimulation. Effect of increased stimulus intensity on EEG were analyzed. Results: All doses of S.C.S. inhibited penicillin induced median values of epileptic waves. Epileptic waves frequency changes ranged from 85 % to 280 % decrease during S.C.S. Conclusion: The results of this study suggest that S.C.S. may be an efficient procedure in treatment of epilepsy. 64 T-c- r" ;':'!':, ms -«atta