Lise düzeyinde basketbol, voleybol ve hentbol takımlarındaki sporcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical and physiological parameters of basketball, volleyball and handball teams in high scholl level
- Tez No: 132365
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
56 parametrelerde belirgin olmayan farklılıkların nedeni ise bu üç branşın salon sporları dediğimiz ortak yapı ve ortak fiziksel, fizyolojik proçes ve yetenekleri gerektiren sporlar olmasıdır. Bir diğer neden ise Maltepe Askeri Lisesi' nde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin görev anlayışlarının çok yüksek seviyelerde olması, öğrencilere düzenli spor yapma alışkanlıklarının kazandırılması, antrenman saat ve sayı miktarlarının aynı olması, öğrencilerin ortak yaşam tarzı ve ortak beslenmeleri, ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'ne özgü olan, planlı ve sistemli çalışmanın iyi sonuçlar vermesi düşünülmektedir. ÖZET Araştırma, Maltepe Askeri Lisesi hentbol (n=12), voleybol (n=12) ve basketbol ( n=12) takımlarında aktif olarak yer alan 36 sporcunun fiziksel ve fizyolojik proçeslerinin karşılaştırılması amacı ile yaş ortalamaları 17,63 ± 0,72 (yıl) olan 36 öğrenci bu çalışmaya tabi tutulmuştur. Yapılan bu çalışmada deneklerin boy, kilo, yağ yüzdesi, BMI, yaş, MaxV02, pençe kuvveti, dikey sıçrama, esneklik, 30 metre koşu ve bazı kan parametre ( RBC, WBC, HGB, HCT, PLT) değerleri saptanmıştır. Tüm fiziksel ve fizyolojik ölçümler araştırma yöntemlerine uygun olarak Maltepe Askeri Lisesi'nde yapılmıştır. Yapılan testlerin istatistik sonuçları, SPSS 10.0 for Window istatistik paket programı uygulanarak elde edilmiştir. Programda tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Hipotez kontrollerinde alfa önem seviyesi P=0.05 olarak belirlenmiştir. Anlamlı fark bulunan verilerin analizinde Schaffe testi kullanılmıştır. Araştırma hem hentbol, basketbol ve voleybol takımlarında yer alan aktif sporcuların birbirleri ile hem de diğer spor bilimcilerinin yapmış olduğu araştırmalarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada gruplar arasında istatistiksel açıdan en belirgin fark pençe kuvveti parametresinde görülmüştür. Literatürdeki diğer çalışmalarla yapılan karşılaştırma sonucunda belirgin farklılıklar saptanmıştır. Gruplar arasındaki branş, yaş, seviye.antrenman57 farklılıkları ve profesyonellik sonuçların değişik olmasına neden olarak düşünülmektedir. SUMMARY The research has been performed for the purpose of comparison of the physical and physiological profiles of 36 athletes who take place in the basketball (n=12), volleyball (n=12) and handball (n=12) teams in Maltepe Millitary Highschool. For this purpose, 36 students, whoare the age awarages 17,63 ± 0,72, have been subject to the tests within this study. In this research the age, length, weight, fat persantage, BMI, V02Max, handgrip, vertical jump, flexibility, 30 meter sprint and same blood parameters (RBC, WBC, HGB, HCT, PLT) of the 36 students have been determined. All physical and Physiological measurements are done at Maltepe Military High School according to suritable resarch techniques. Statistical results of the applied tests are collected by using the SPSS 10.0 window software programme.ln this programme one way varriance analysis is used. Whether there is a logical difference between or not is examineted. During hypothesis control, alfa importance level is found as (0.05) in the analysis of the results with logical differences, Schaffe test in used. Research is compared with both active sportmen in basketball, volleyball and handball teams and literatures. In this research, strihing difference between the groups is stated in the parameter of claw force. During the comparasion with literature, several differences are seen. It is tought that the probable reason for this differance may be due to the differences of branch, age, training, physical qualified and profecinalty.
Özet (Çeviri)
57 farklılıkları ve profesyonellik sonuçların değişik olmasına neden olarak düşünülmektedir. SUMMARY The research has been performed for the purpose of comparison of the physical and physiological profiles of 36 athletes who take place in the basketball (n=12), volleyball (n=12) and handball (n=12) teams in Maltepe Millitary Highschool. For this purpose, 36 students, whoare the age awarages 17,63 ± 0,72, have been subject to the tests within this study. In this research the age, length, weight, fat persantage, BMI, V02Max, handgrip, vertical jump, flexibility, 30 meter sprint and same blood parameters (RBC, WBC, HGB, HCT, PLT) of the 36 students have been determined. All physical and Physiological measurements are done at Maltepe Military High School according to suritable resarch techniques. Statistical results of the applied tests are collected by using the SPSS 10.0 window software programme.ln this programme one way varriance analysis is used. Whether there is a logical difference between or not is examineted. During hypothesis control, alfa importance level is found as (0.05) in the analysis of the results with logical differences, Schaffe test in used. Research is compared with both active sportmen in basketball, volleyball and handball teams and literatures. In this research, strihing difference between the groups is stated in the parameter of claw force. During the comparasion with literature, several differences are seen. It is tought that the probable reason for this differance may be due to the differences of branch, age, training, physical qualified and profecinalty.