Tezek dumanına bağlı akciğer kanseri olgularının araştırılması
- Tez No: 132400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
2. ÖZET Akciğer kanserinde son on yıllık dönemde erkeklerde %14.3'lük artışa karşılık, kadınlarda %81 artış olmuştur. Kadınlardaki akciğer kanserindeki aşın artış sigara içme oranının artmasına bağlanmakla birlikte, sigara dışında başka risk faktörlerinin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bölgemizde ev içi hava kirliliğinin en önemli nedeni olan tezek yakılmasına bağlı biomass ile akciğer kanseri arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde 1999-2002 yıllan arasında klinik, X- ray, toraks bilgisayarlı tomografi verileriyle, sitolojik ve biopsi materyalleri ile akciğer kanseri düşünülen 53 kadın olgu alındı. Tandırda ekmek pişirmek kadınların görevi olduğu için çalışmaya sadece kadınlar dahil edildi. On beş hastada sigara içme öyküsünün olması, 3 hastada metastatik akciğer karsinomu (meme karsinomu 2, ösefagus karsinomu 1) olması sebebi ile çalışmadan çıkarıldı. Kalan 35 birey hasta grubunu oluşturdu (Grup I). Yaşa ve sosyoekonomik duruma göre hastanenin çeşitli kliniklerinde yatan 35 kadın hasta (Grup II) kontrol grubu olarak alındı. Grup I ve Grup İT deki olgulann tandır maruziyetleri, pasif sigara öyküleri, malignite dışı akciğer hastalık öyküleri, sosyoekonomik durumlan, ailevi malignite öyküleri ve yaşam yerleri ile ilgili sonuçlar Chi-Square Testi uygulanarak karşılaştırıldı. Yaş, için Student-T testi yapıldı. Tandır maruziyet süresiyle olgu sayısı arasındaki korelasyon Pearson Correlation testi yapılarak karşılaştınldı. Tandır maruziyeti ile malignite dışı akciğer hastalık Grup I de Grup II ye göre istatistiki olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05) istatistiki olarak anlamsız pozitif korelasyon saptandı. Çalışmamız bölgemizde yaygın olarak yemek pişirme ve ısınma amaçlı olarak kullanılan tezek ve odunla yakılan tandırlarla oluşan biomass maruziyetinin kadınlarda görülen akciğer kanserinin önemli bir nedeni olabilecğini göstermiştir. Maruziyete engel olacak araçlar geliştirilmediği taktirde tandır dumanı maruziyetine bağlı akciğer kanseri olguları bölgemizde özellikle kadınlarda akciğer kanseri gelişmesinde en önemli risk faktörü olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY In the last decade, the rate of lung cancer increased by 14.3% in men and 81.9% in women. Although this excessive increase of lung cancer in women was linked to increased smoking habit among women,it has been necessary that the other risk factors should be investigated except cigarette smoking. In this study, we aimed to investigate whether there is a relationship between biomass smoke produced by burning animal manure «Tezek», which is the most important reason for indoor air pollution in our region.and lung cancer. The study included 53 patients which are all women, as it is the duty of women to make bread in «tandır», admitted to the Department of Respiratory Diseases of Medical Faculty of Yüzüncü Yıl University between 1999 and 2002 and diagnosed with proper clinic, X-ray and computed tomography of thorax findings, sitologic and biopsy materials as having lung cancer. Eighteen patients were excluded from the study [ fifteen having cigarette smoking story, three metastatic lung cancer (two breast, one oesaphaugeus)]. The study took form from remaining 35 patients (Group I). Thirty-five women patients,in the same age and social and economic conditions, were taken as a control group (GroupII). Group I was compared with group II in regard to exposure to biomass smoke,exposure to passive smoking, nonmalign respirotary disease, social and economic conditions, and finally the places of living by using Chi-Square Test. Pearson Correlation test was used to analyze whether there is a correlation betwen exposure time and the number of case. Student T-test was used to compare the age ranges of both groups. P -values less than 0.05 were accepted statistically important. Exposure to biomass smoke and non-malign respiratory disease in group-I were significantly higher than that of group-H (PO.05). There was no difference between ageranges of both groups (P>0.05). A positive correlation, not statistically significant, was found between the duration of exposure to biomass smoke and the number of cases (r=0.17 P>0.05). As a conclusion, it must be noted that long term exposure to biomass smoke produced by burning «tezek»in traditional open ovens and commonly used for cooking and heating in our region is one of the most important causes of lung cancer cases seen in women. Unless facilities will be developed to prevent biomass exposure, it will continue to be the most important risk factor of lung cancer especially in women of our region.