Trakya bölgesinde bağlarda zarar yapan böcek türleri önemlilerinin tanımları yayılışları zarar şekilleri ve ekonomik önemleri üzerinde incelemeler
  1. Tez No: 1330
  2. Yazar: MEHMET KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
33 - 5-. ÖZET 3u Çalış? viıa 19öt>-lybo yılları arasında «iirne, Kırklareli, lekiruag illeri oağiarınua zuı-tırlj böcek türlerini saptamak, önemli i erinin tanımlarını, yayılış alanlarını ve cananlarını, ekonomik önemlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yukarlua, aaı geçen illerin ba; ciİik yönünü en önemli olan üyeleri ve bu üyelere bağlı üy ayrı yörede üyer bag- aa bitki fenoloji3i dikkate alınarak ilkoanar, yaz ve son bahar aylarında, her ay düzenli olarak survey Çalıymatsı ya pılmıştır. Çalışmalar sonunda Doige baglaririua urthoptera ta- kıırıındanlHomoptera takimmdan4, lepiuoptera tadımından 2, Coleoptera tadımından İS, Hymenoptera taKinunuan 1, Tirysanop- tera takımından 1 adet olmak ut. e re toplam 24 zararlı oöoek türü saptanmıştır, saptanan türierin yayılışları ile zarar durumları hakkında ilgili bölümlerde yer verilmiştir. çalışma - da eiue edilen.-.sonuçlara göre saptanan zararlılar iki bölüm de incelenini? tir. ıruna göre bixinci üöi.ü..,ue baglarua. sarar ları önemli olan j^oecilimon üpp. Bmpoasca aecipiens, lobelia üotrana. Ut i or, yucb.ua u^regrinut;, 0.. acitu^. û.aıoidua. A'y tiaCu.j oetulae, Anam o i. a soliua, Tropi/ıota hırta, Veapula ger^ıenica tür leri üzerinue durulmuştur. Zararları şimuillk önemsiz görülen veya ender olarak bulunan naplothrips sp..ampoasna a ol ani, penthimla nigra, üicada orni, Areiıia villitfl, Otionynfifaua LU-usticl, u. balcanicua, U_. turca, Hopıia turoicae, Tricouertha feirteila, Bütopertha lineolata, ük.ythyrea cinctella, aiihis- tooarua bimaculatua türleri na^Kinüa ise ikinci.jöiüimde kua biigirer verilmiştir. jcufc.araa isini geçen tur teıven jffntnimia nigra Türki ye 'de bağlar için yeni bir kayıt otuutu bu >, alış ma ile ortaya «t onul muştur.
Özet (Çeviri)
34 o. SUmMARi îhe aim tnis stucıy «as to determine tııe naruıful peat species of vine^rus, the uefinitiu oi' important oues- their time arm arcu oi infestation ana economic importance in Edirne, Kırklareli ana Teiiiua^ provinces from 1985 to 1986 The surveys were made in the adove provinces and their owns, which have important vinevyarua. Accoruing to the plant Phenology, one vineyard was chosen in each provinces and regular surveys were made monthly in spring,, summer and winter. As a result, one insect from Orthoptera, 4 from Homoptera, 2 from Lepidoptera, lb from Cleoptera, one from Hymenoptera an one from Tnyaanoptera making a total of 24 harmful insects were founu. in the regional Vineyaras. The harmful effects and infestation of the species were written in the related chapters. According to the results, the determined species were examined in the two ehaptears. 'The important pest species of vineyaras ;Poeciliiuon spp. ilimpoaaca aecipiens, lobesia uoti'ana Otioryncnus peregrinua, Q.scitua, ü.albidus, ±i,y tiscua betulae, Anomola soiiua, 'i'ropinota hirta, Veapula sermeni ca were explained in me firs chapter. The following species which are less harmful in tne time oeing: Haplothrips sp. ülmpoaaca aoxani, Penthimia ni^ra, Cicade orni, Arctia villica, Otiorynchus liftus tici, 0. baicanicus, 0. turca, Hoplia tursicae, Trichopertha hirteila, Dlitopertha lineolata, Oxythyrea crnctella, Schistocex'us bimaculutua were examined "briefly in the second chapter. This study showed that penthimia ni^ra «ıicli is one of tne species nameu obove, was a new recoru for the vineyaras in Turitey.