Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinde edebi sanatlar
Literary arts in Mehmet Akif Ersoy's poems
- Tez No: 135174
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Günümüzde dil ve dilbilim çalışmalarının, üslûp araştırma metodlarının geldiği nokta itibariyle edebî sanatlar hâlâ geçerliliğini devam ettirmektedir. Yerinde söylenilmiş her güzel söz edebî sanatlara malzeme teşkil edecektir. Bugün sanatkârın şahsiyetinin bütün yönleriyle tespitine yönelik üslûp çalışmaları yaygınlaşmıştır. Edebî sanatların ifade şekilleri ve özelliklerinin çoğu da bakabilen ve görebilen için sanatçının şahsiyetine açılan bir pencere misalidir. Biz de bu eserimiz ile şâir Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerindeki edebî sanatları tespit ile onun dünyasını aydınlatmak, şahsiyetinin eserlerine yansımalarını incelemeye çalıştık. Toplam 27 edebî sanatın kullanıldığını belirledik. Özellikle teşbih ve istiare sanatlarını farklı bir tasnife tabi tuttuk. Bu farklı tasnif ile şâirin üslûp özelliklerine açıklık getirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The point that language and linguistic studies and manner searching methods have come to day proves that literary arts are still valid. Every word said beautifully in its place will provide material for literary arts. Nowadays manner searching methods, aiming to determine all the characteristics of the artist, has become widespread. Most of the expressions and characteristics of literary arts are like a window opening to the artist's personality for the ones who can look and see. In this work we have tried to illuminate the world of the poet Mehmet Akif Ersoy and study the reflections of his personality in his works by determining the patterns of speech in his poems. We have found out that a total of 27 works of art were used. We classified especially the metaphors and similes separately. By this separate classification we have tried to clarify the poets manner of style. Ill