Osmanlı idaresinde Cerbe adası XVI. XVII. yüzyıllar
L'ile de Djerba en historie des Ottomanes AU 16 et 17 eme siyecle
  1. Tez No: 135238
  2. Yazar: ZOUBEİR KHAFALLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Cerbe adası, Osmanlı tarihinin önemli bir halkasını teşkil etmektedir. XVI.yüzyıl boyunca meydana gelen Osmanlı-İspanya çatışmalarında ana nedenlerden biri olmuştur. Ayrıca Kuzey Afrika'nın fethedilmesi ve bölgenin İspanyol tehdidinden kurtarılması için pek önemli bir konuma sahip bulunuyordu. Cerbe adası siyasî ve kültürel' bakımından farklılık göstermektedir. Mesela Hariciliğin İbaziye koluna mensup Nekkâr ve Vehbiyye kabileleri bu adayı merkez edinrek hakimiyet kurmuşlar ve yabancı istilasına karşı mücadele etmişlerdir. Öte yandan ada, Akdeniz'e açılan önemli bir deniz üssü konumundadır ve ayrıca Kuzey Afrika'ya hakim olmak isteyen devletler için, işte bu nedenlerden dolayı Osmanlılar bütün güçleriyle bu adayı fethetmek ve İspanyol saldırılarından kurtarmak istemişlerdir.Osmanlılar bu adayı 1560'da İspanyollar'a karşı yapılan savaşla üstün gelerek kesin olarak kendi yönetimine bağlamışlardı. Böylece adada yeni bir dönem başladı. XVI. ve XVII. Yüzyıllarda devam eden Osmanlılar döneminde adada çeşitli değişiklikler meydana geldi. ABSTRACT The Island of Jerba, had been one of the important points in the Ottoman history in the area. It was the main reasons of the Spain-Ottoman Empire straggle in the area during the 16th century. Thus Jerba, had played important role to protect North Africa from the comminating of the Spain. Beside this, from the cultural and political point of view Jerba has it is own different characteristic. For example, The tribes of Nakkar and Wehbiyye, who were part of the Ibadit one of the branches of the Harici sect had used Jerba as a center to fight againest the foreign enemies. On the other hand, it is an important sea port in the Mediterranean Sea, that attract the attention of the world power at that time. For the above mentioned, it attracts the attention of The Ottomans with their full powers to take hold of the Island to stand againest the Spain. Thus Jerba had entered the Ottoman administration in 1560 after the war againest Spain. There for, the Island had entered a new era with the coming of the Ottoman, to witness a new differences events and actions through out the duration of 16th and 17th centuries m
Özet (Çeviri)