Ortaçağ'da Urfa'nın fiziki ve etnik yapısı
Physical and ethnic structure of Urfa at Middle Ages
  1. Tez No: 135439
  2. Yazar: ZEHRA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Eski çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Urfa'nm, kesin olarak bilinen tarihi Selevkoslar Döneminden başlamaktadır. Şehrin yerli halkı Aramilerden oluşuyordu. Selevkoslarla birlikte buraya göçeden Makedonyalılar ve Selevkos hakimiyetinin bitmesiyle göçleri artış gösteren Araplar, şehrin etnik yapısını etkilemiştir. Şehir, coğrafi konumu itibariyle güç dengelerinin sürekli değiştiği bir yerde kurulduğu için, sık sık istilalara ve çatışmalara sahne olmuştur. Bu durum bir yandan fiziki yapının çok sık değişmesine yolaçarken, diğer yandan tarihi bir zenginlik kazandırmıştır. Fiziki yapı ile ilgili bilgiler, daha çok o donemde yazılmış olan kroniklerden ve çeşitli yerlere kazınmış olan kitabe ve resimlerden elde edilmektedir. Önemli ticaret yollarına olan yakınlığı ve surlarla çevrili müstahkem bir yer olması, istilacı milletlerin öncelikli hedefi olmasına ve bunlar arasında sık sık el değiştirmesine sebep olmuştur. Bu milletlere, kendilerine yeni topraklar arayan ve sızma yoluyla buralara gelen göçmenlerde eklenince karmaşık bir yapı ortaya çıkmıştır. Gerek istila yoluyla, gerekse sızma şeklinde şehre gelen yabancılar, buranın yerli halkıyla karışarak, Urfa'da kendine özgü bir etnik doku oluşmasını sağlamışlardır. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Urfa has been used as settlement since Ancient Ages and its known history begins from Seleucids' period. Native folk of the city consist of Aramaic. Macedonians emigrating here with Seleucids* and Arabians gaining momentum in migration by the end of Seleucid's sovereignty affect city's ethnic structure. For permanently changing power balances by its geographical location, city often experienced invasion and conflicts. This situation both caused modification of physical structure and had historical affluence obtained. Information on physical structure gets from chromes, which was written in that period and inscriptions and pictures that were scraped on various places. It was a prior target of invader nations and frequently taken over one by one because of proximity to important trade roads and to be a strong place by city walls. It comes out a complex structure when immigrants seeking for new lands and infiltrating in come as well as those nations. Foreigners coming into city by invasion or infiltration were involved in native folks. Consequently, there was an exclusive ethnic configuration in Urfa. IV