Osmanlı Dönemi'nde Saruhan Sancağı'na bağlı Akhisar kazasının sosyo-ekonomik durumu (1876-1908)
The Social and economical situation of county Akhisar of Saruhan District in Ottoman Era (1876-1908)
  1. Tez No: 135446
  2. Yazar: TURAN YILMAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN MARUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
xn ÖZET Osmanlı Devleti'nin sosyal ve iktisadi yapısındaki değişimde Tanzimat Dönemi yeniliklerin büyük rolü olmuştur. Tanzimat'tan itibaren başlayan bu dönüşüm hareketi 1876-1908 yılları arasında büyük bir hız kazanmıştır. Batılı Devletlerden etkilenerek oluşturulmaya çalışılan sosyal ve iktisadi değişikliğe bağlı hareketler 1876- 1908 yıllan arasında kendisini daha fazla hissettirmiştir. Osmanlı Devleti sosyal ve iktisadi alanda yeni düzenlemeler yapmış ve bu doğrultuda idari, yerel, eğitim-öğretim, kredi-fınans, ulaşım-haberleşme kurumlarını incelediğimiz döneme uygun hale getirmeye çalışmıştır. Osmanlı Toplumunun iktisadi hayatının temeli tarıma dayandığından bu sektör devlet tarafindan desteklenmiş ve tarımda modernizasyona gidilmeye çalışılmıştır. Ancak, bu modernizasyon büyük tarım işletmelerinde ön planda olurken küçük işletmelerde özellikle de ulaşımın güç olduğu yerleşim birimlerinde istenilen başarı sağlanamamıştır. İncelediğimiz Dönemde Akhisar Kazası 'nda da sosyal ve iktisadi değişimler yaşanmıştır. İdari ve yerel meclislerde müslüman unsurlar ile gayr-i müslim unsurlar söz sahibi olmuş, şehir hayatımn esas noktası olan belediyecilik kurularak önemli çalışmalar yapılmış, eğitim-öğretim kurumlarında artış yaşanmış, ulaşım ve haberleşme kurumlan özellikle tanm ve ticaret sektörüne büyük yarar sağlamış, esnaf kollannda da artış yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
xm ABSTRACT During Tanzimat era, reforms played a great role in the progress of social and financial structures of the Ottoman State. This transformation movement which started at the beginning of Tanzimat had an increasing speed in the years between 1876-1908. Reforms regarding to the social and financial variations which were affected from Western Governments made themselves feel more significantly between the years mentioned above. Ottoman state made new regulations in the fields of the structures of society and finance. These reforms the government tried to make its institutions of management, finance, local administration, credit, education and cammunication suitable to the era which we are searching. Since the financial life of Ottoman society depends on agricultue, this sector was supported by the goverment and many modernisations were tried to put into practice in the fields of agriculture. However, this modernisation was especially taken care firstly at big agricultural institutions where as at small settlement units where the transport was difficult to reach in those years, the achievement which was planned and expected wasn't obtained particularly. In the term which we have been searching, in the district called Akhisar, there had been social and financial renovations. Muslims and non-muslims had rights to present themselves in the administration and the local parliments. The municipality, which was the focus of the urban life, was established and many significant works were taken into practice, the number of educational instituons increased, transport and communication provided great benefits to these sectors of agriculture and trading and the branches of traders also increased.