Samsun katı atık düzenli depolama alanında help modeli kullanılarak sızıntı suyu miktarının incelenmesi
Investigation of leachate quantity by using help model to sanitary landfill in Samsun
  1. Tez No: 136016
  2. Yazar: ANDAÇ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farklı deponi senaryoları için sızıntı suyu miktarları bilgisayarda HELP Modeli kullanılarak karşılaştınlmıştır. Ayrıca yapım aşamasındaki Samsun deponisinin sızıntı suyu miktarı farklı atık tabaka kalınlıkları ve sızıntı suyu geri devri altında tahmin edilmiştir. Toplam 16 senaryo, EPA ve diğer yönetmelikler tarafından önerilen farklı tabaka kalınlıkları ve örtüleri kullanılarak hazırlanmıştır. Sızıntı suyu geri devirsiz toplam dokuz senaryo ve sırasıyla % 5, 10, 20, 30, 40, 50 ve 100 geri devirli yedi senaryo bilgisayarda HELP Modeli kullanılarak test edildi. İlk senaryoda, sızıntı suyu miktarı EPA tarafından önerilen 7 m lik atık tabakası kalınlığına göre hesaplandı. İkinci senaryo, Ulusal Katı Atık Yönetmeliği' nde verilen kriterlere bağlı olarak hazırlandı. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı senaryolar inşaat şartlarına göre Samsun katı atık düzenli depolama tesisi proje verilerine göre hazırlandı. Sızıntı suyunun % 5, 10, 20, 30, 40, 50 ve 100 geri devirli 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ve 16. senaryolarında, Samsun düzenli katı atık depolama tesisi şartları ele alınmıştır. Farklı deponi senaryoları için sızıntı suyu miktarını hesaplamak için HELP modelinin uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, Model düzenli depolama tesislerindeki sızıntı suyu miktarını tahmin için başarılı bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the leachate quantities for various landfill scenarios have been investigated by using HELP model in computer. In addition, the leachate quantity of the sanitary landfill in Samsun under construction, has been estimated for various waste layer thickness and recirculation conditions. Total 16 scenarios were prepared by using various waste layer thickness and cover materials suggested by EPA and other legislations. Nine of the total scenarios without any recirculations and seven scenarios with % 5, 10, 20, 30, 40, 50, and 100 respectively were tested by using HELP Model in computer. In the first scenarios leachate amount calculated according to the waste thickness of 7 m recommended by EPA. The Second Scenarios based on the conditions given in National Solid Waste Legislation. The third, fourth, fifth, sixth scenarios based on the project data of sanitary landfill of Samsun which on the way of construction. In the scenarios 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, and 16 the recirculations of % 5, 10, 20, 30, 40, 50, and 100 of leachate were taken into consideration for the sanitary landfill of Samsun. The results obtained from the application of HELP Model for calculation of leachate for different landfill scenarios have clearly showed that The Model can be used successfully for the estimation of leachate in sanitary landfills.