Termoplastik elastomerlerin polipropilenin mekanik özelliklerine etkileri
- Tez No: 136163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Polipropilen düşük maliyet ve nihai ürün özellikleri nedeniyle sanayide yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak düşük sıcaklıklarda darbe mukavemetindeki azalma kullanımı sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada izotaktik polipropilene % 0, 3, 6, 9, 12 oranında EPDM, EVA (VA 9, 18, 28) ve SBS elastomerleri ekstruzyonla kalıplama yöntemiyle katıldı. Hazırlanan kanşımlarm ISO 527,2 ve 180'ne uygun olarak enjeksiyonla kalıplandı. Deneysel çalışmalar sonunda elastomar ilavesi ile PP'nin darbe mukavemetlerinin yükseldiği belirlendi. Buna rağmen sertlik akma ve çekme mukavemetleri azaldı. Erime akış indisleri artarken karışım polipropilenin Tm davranışlarının elastomer oranlarına bağlı olarak azaldığı belirlendi. Haziran 2003 Mehmet TÜRKOĞLU VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of ethylene/propylene/dien monomer and ethylene/vinyl acetate on the isotactic polypropylene (iPP), EVA (VA 9,18,28), SBS blends were investigated. The effect of compatibilizer agents on the iPP/EPDM, EVA, SBS blends were darned by using single screw extruder. The ratio of elastomers in PP were in weight % 0, 3, 6, 9, 12. Produced blends were molded by injetion molding according to the ISO 527.2 and 180 standards. Tensile, impact resistance and thermal properties such as Tm and Tg temperatures were determined via tensile, impact test machines and DSC respectively. Results showed that EPDM,EVA and SBS are effective on the impact, tensile and elangation, thermal properties. June 2003 Mehmet TURKOGLU Vll