Türk Hukuk yargısında bilirkişilik
- Tez No: 137098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Sosyal ilişkilerin karmaşıklığı ve çok yönlülüğü karşısında, görevi ortaya çıkan hukuki ihtilafları çözmek olan hakimin, hukuk bilgisi dışında kalan konular hakkında, ihtilafın temelini oluşturan vakıaların tespiti ya da açıklığa kavuşturulması bakımından, mühendislik, mimarlık, tıp, mali müşavirlik, fizik, kimya, matematik, istatistik gibi uzmanlık gerektiren konularda, konunun uzmanı olan kişilere başvurması kaçınılmazdır. Türk Yargı sisteminde, hakimin genel kültürü ve hukuki bilgisiyle çözüme kavuşturamadığı ve çözümü özel veya teknik bilgiyi gerektiren durumlarda, uzmanlık gerektiren uyuşmazlık konusu bu olguların çözümünde sık sık bilirkişiye başvurulmaktadır. Hukuki ihtilafların çözümünde hakime yardımcı olan ve bu nedenle çok önemli bir yere sahip olan bilirkişilik kurumunun, yapısının ve amacının iyi bilinmesi gerekir. Bilirkişi kurumun sağlıklı ve yararlı işleyebilmesi için öncelikle, bu kurumun yapısı iyice irdelenmeli, eksiklikler araştırılmalı ve bu eksikliklerin giderilmesine çalışılmalıdır. Ben de bu çalışmamda, Türk Hukuk Yargısında bilirkişilik kurumunun niteliğini, yapısını, özelliğini, amacını, izlediği yöntemleri, sorumluluğunu ve uygulamada karşılaşılan sorunları Yargıtay kararlarının ışığı altında incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As social relations are complex and multi-directional, to be able to determine and clarify the case that has caused the conflict, it is inevitable for the judge, who is supposed to solve the juridical conflicts that may arise, to consult the specialists of certain fields that are out of the field of laws such as engineering, architecture, medicine, financial consulting, physics, chemistry, mathematics and statistics. In the Turkish juridical system, judges often consult the experts in the cases whose solution requires some special or technical knowledge and the judges are unable to solve with their own general knowledge. It is necessary to know well the principals and the purpose of the expertise institution as it is helpful for the judge to solve the conflicts. To make this institution work efficiently and helpfully, first it must be discussed, the possible defects must be searched and they must be tried to be solved. In this study of mine, I tried to study the character, features, purpose, methods and encountered problems of the expertise institution in Turkish Legal Judgement in the light of the Supreme Court Judgements.