XIX. yüzyıldan günümüze Türk sanatında suluboya resmi
Waterpainting in Turkish art from 19th century till now
  1. Tez No: 137150
  2. Yazar: YAŞAR SABRİ ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ill ÖZET Bu tezin adı, "XIX. Yüzyıldan Günümüze Türk Sanatında Suluboya Resmindir. Dört ana bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde; başlangıcından XX. yüzyıla kadar suluboya resim sanatı tarihi, dünyada ve Türklerde ayrı ayn incelenmiştir. İkinci bölümde; Geç Osmanlı döneminden günümüze kadar suluboya çalışan sanatçılarımızdan bahsedilmiş, bu bölümün ikinci kısmına, hayatta olan ve aktif olarak suluboya çalışan ressamlarımızdan, Nüzhet İslimyeli, Ahmet Selami Gedik, Gülseren Sönmez, Turan Enginoğlu, Sevgi Soylu Koyuncu, Asuman ve Atanur Doğan ile yaptığımız mülakattaki sorularımıza aldığımız cevaplar yerleştirilmiştir. Üçüncü bölümdeki katalogda aym sanatçıların 5 'er adet eseri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise işlenen konular ve XIX. yüzyıldan günümüze üslup değişimi açısından genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonunda, suluboyanın dünya tarihindeki en eski resim tekniklerinden biri olduğu, XVIII. yüzyılın İngiltere'sinde, tarihinin en parlak günlerini yaşadığı anlaşılmıştır. Türk resim sanatı tarihinde ise, suluboyanın ilk olarak Uygurlar dönemindeki duvar resimleri ve minyatürlerinde ortaya çıkmış, Selçuklu- Osmanlı dönemlerinde bu teknikle en tepe noktaya ulaşmıştır. XVII. Yüzyıldaki yenileşme hareketleri ile batılı anlamdaki resim sanatına geçilmiş, özellikle askeri okulların eğitim programlarına suluboyanın ders olarak konulmasıyla yaygınlaştığı görülmüştür. Başlarda konu olarak, manzara ve natürmort tercih edilirken, günümüzde portre ve insan ile ilgili her şeyin bu teknikte malzeme olabildiği anlaşılmıştır. Tezin sonuna Suluboya yapımında kullanılan malzemeler, uygulama teknikleri ve katalogda eserlerini incelediğimiz sanatçıların özgeçmişleri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The name of this thesis is“Waterpainting in Turkish Art From The 19 th Century- Till Now”. This thesis consists four main units; the first unit mantions the history of the waterpainting art from the begining till the first days of the 20 th Century has been researched in the world, and by the Turks. İn the second unit, the topic is about artists who were engaged with waterpainting from the late Ottomans age till current painters are mentioned; Nüzhet İslimyeli, Ahmet Selami Gedik, Gülseren Sönmez, Turan Enginoğlu, Sevgi Soylu Koyuncu, Asuman & Atanur Doğan, we've mode interviews with these artists, and their replies are in it. In the catalogue in the third unit 5 pieces of each artist mentioned above are examined.A general evaluation of the topics implored and evolutions in stlye from the 1 9 th century till now are the main topic of the fourth unit. As result we've understood that waterpainting is one of the ancient painting techniques of world's history, that it was widely used as“lavi”in only one colour at the Renessaince, and that it was at its utmost in the England of the 18 th Century. Waterpainting in the Turkish painting art history was first in proved as wall paintings and miniatures in the Uygur Age, it reached its peak with the miniature teachnique in the Selçuk-Ottoman Age. During the renewing waves in the 17 th century there has been a shift to western painting arts, especially in millitary schools waterpainting education was a popular subject. First the overall topic werelandsapes and still life, currently portreits and everthing related with man is a topic widely impored in this technique. At the end of this thes is, the materials used for waterpainting, practice technques and biographies of the artists whose pieces were observed in the catalogue are added.