Ulus-devletin globalleşme karşısındaki konumu ve geleceği
The position and future of nation-state model towards globalization
- Tez No: 137569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Avrupa'da, sanayileşme^ ile birlikte yaşanan bir dizi sosyal, siyasi ve ekonomik değişimin bir sonucu olarak, on altıncı yüz yıldan itibaren oluşmaya başlayan ulus-devlet modeli bütün dünyada genel kabul görmüş bir devlet modelidir. Çalışmamda ulus-devletin doğuşu, gelişimi ve geleceği ile ilgili tarihi bilgilerin yanında kuramsal bilgilere de yer verdim. Son dönemlerde uluslararası ilişkiler alanında gündemde olan en önemli konu globalleşme olmuştur. Globalleşme ile birlikte, çeşitli aktörlerin ortak çözümler üretmesini gerektiren devletler üstü problemlerin çoğalması, devlet dışı aktörlerin artması, devletlerin gücünü, egemenliğini diğer aktörlerle paylaşmasını gerektirmektedir. Ulus-devletin rolü de bu gelişmeler çerçevesinde sorgulanmaktadır. Bir diğer önemli nokta da ulus-devletlerinin geleceğinin ne olacağı sorusudur. Ulus- devletler bugün çeşitli hareketler tarafından tehdit edilmektedir. Uluslararası sistemin ulusal hükümetlerin kontrolünden kurtulmakta olduğu ve devletlerin hakim olduğu sistemin başarısız olduğu tartışılmaktadır. Globalleşme ulus-devletin kapsamını değiştirmektedir. Ulus-devletler yaşamım sürdürebilmesi için bu tehditlere ve sorunlara cevap bulmak zorundadır. Bu çalışmada bu tartışmalar incelenmekte ulus-devletin kapsamı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nation-State model that has begun to form in Europe since sixteenth century as a result of series of variation in social, economical life together with industrialization has been accepted throughout the world. Our study includes historical and theoretical informations about the rising, developing and the future of the Nation-State model. During recent years, the main issue concerning international relations has been globalization. With the globalization, the rise of non-state actors and the proliferation of transsovereign problems that demand cooperative solutions, the state must share power with other entities. Certainly, the role of the nation-state is being questioned under this developments. One of the other important question that what will happen to nation-states in the future. Nation-states have been threatened today by different actions. Being argued that the international system is escaping the control of national governments, and that the system of absolute state sovereignty, now is failing. Globalization is changes the scope of state control. Nation-states have to find solitions to these obstacles in order to resume it is life. In this study, these subjects will be exemined and the concept of nation-state will be discussed.