Nitrik oksitin bazı reprodüktif olaylar üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of nitric oxide on some reproductive events in cows
- Tez No: 138190
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Jinekoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ / KONYA-2003 Hacı Ahmet ÇELİK İneklerde Nitrik Oksitin Bazı Reprodüktif Olaylar Üzerine Etkisinin İncelenmesi Bu araştırmada; ineklerde senkronizasyon sonrasında, siklusun dönemlerinde, gebeliğin şekillenmesi esnasında ve luteal kist olgularında NO seviyelerinde meydana gelen değişikliklerin ortaya konulması amaçlandı. Araştırma materyalini 84 baş Holstein ırkı inek oluşturdu. Normal ovaryum yapısına sahip hayvanlar tek doz PGF2a ile senkronize edilerek östrüs gösteren ve göstermeyen hayvanlardan uygulama öncesi ve sonrasında kan örnekleri alınarak NO ve progesteron analizleri yapıldı. Östrüse gelen hayvanlardan siklusun dönemlerinde kan örnekleri alınarak NO ölçümleri gerçekleştirildi. Tohumlama sonrası 21. günde kan örnekleri alınarak NO ve progesteron seviyelerine bakıldı. Ovaryumlannda luteal kist belirlenen hayvanlar 1 1 gün ara GnRH ve PGF2a uygulanarak tedavi edildi. Bu hayvanlardan tedavi öncesi ve sonrasında kan örnekleri alınarak NO ve progesteron seviyeleri belirlendi. Senkronizasyon öncesinde daha yüksek NO seviyesine sahip olan hayvanların olumsuz cevap verdikleri tespit edildi. Senkronizasyon sonrasında NO seviyesinde meydana gelen azalmanın östrüs göstermeyen hayvanlardan daha düşük olduğu görüldü. Senkronizasyon uygulaması sonrasında progesteron değerlerinde de azalma belirlendi. Nitrik oksit seviyesinin siklusun dönemlerinde farklı şekilde seyrettiği tespit edildi. Gebe kalan hayvanlarda daha düşük NO ve daha yüksek progesteron seviyeleri belirlendi. Ovaryumlannda luteal kist belirlenen hayvanlarda tedavi sonrasında NO ve progesteron değerlerinde azalma belirlendi. Sonuç olarak, ineklerde, senkronizasyon uygulaması sonrasında, NO seviyesi yüksek olan hayvanlarda suböstrüs vakalanyla karşılaşılabileceği, siklusun dönemlerinde meydana gelen fizyolojik olayların NO seviyesini etkileyebileceği, tohumlama sonrası 21. günde daha yüksek NO seviyesine sahip hayvanlarda gebeliğin şekillenemeyebileceği ve luteal kistli hayvanlarda tedavi öncesinde NO değeri düşük olan hayvanlarda tedaviye yanıtın olumsuz olabileceği kanısına varıldı. 45
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The investigation of the Effect of Nitric Oxide on Some Reproductive Event in Cows The aim of this study was to reveal the occurrence of nitric oxide (NO) concentration changes after synchronisation, cycle stages, early pregnancy and luteal cyst cases in cows. For this, the following were carried out respectively: Eighty four Holstein cows were used to study and estrous cycles were synchronisated by using single doze PGF2a in normal ovarial structure animals. Blood samples were taken from estrous positive and negative animals before and after synchronization and analyzed for NO and progesterone. Blood samples were also taken from estrous positive animals during cycle stages and analyzed for NO. To reveal the relationship between establisment of early pregnancy, NO and progesterone concentration, samples were taken after 21 day of AI and were analyzed for NO and progesterone. The animals with luteal cyst in ovarium were treated by using GnRH and PGF201 for 11 day intervals. Blood samples were taken from than in this animals and concentrations of NO and progesterone were determined. The response of synchronisation was negative in animals that had higher NO concentrations before synchronisation. Decrease of NO concentration after synchronisation was lower in estrous negative animals. The progesterone levels decreased in these animals. Different NO concentrations were determined in cycle stages. Higher NO concentrations and lower progesterone levels were determined in pregnant animals 21 day of AI. The decrease of NO and progesterone levels were determined in animals with ovarian luteal cyst after treatment. The decrease was higher in responding positively. It was concluded that cases of subestrous in animals with higher NO could be observed and that the physiologic event that came into cycles stages could be effected NO by concentration and that animals with higher NO concentrations were not pregnant and animals with luteal cysts and responding negatively could have lower NO levels animals. 46