Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2001-2002 öğretim yılı özel yetenek sınavının analizi
Cumhuriyet University pyhsical education and sports high school the year of 2001-20002 analysis of special properties exam
  1. Tez No: 138353
  2. Yazar: ERKAN KONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ONARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2001-2002 öğretim yılı özel yetenek sınavında adayları 100 m koşu, 1S00 m (erkek adaylar), 100 m (bayan adaylar) koşu, koordinasyon ve beceri testi ile dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Sınava Beden Eğitimi öğretmenliği Bölümü'ne 366 erkek, 133 bayan, Antrenörlük İpimi Bölümü'ne 102 erkek» 32 bayan aday başvuruda bulunmuştur. Sınav sonucunda Beden Eğitimi öğretmenliği Bölümü'ne 30 erkek, 20 bayın, Antrenörlük Eğitimi Bölümü'ne 20 erkek, 10 bayan öğrenci kiyit yaptırma hakkını elde etmişlerdir. Bu çalışmadı, adayların elde ettikleri dereceler istatistiksel olarak yorumlanmış, sınavda kullanılan parametrelerin yerleştirme puanına etkileri bulunmaya çalışılmıştır. Yapılın analizler sonucunda şok önemli olduğu düşünülen ÖSS puanlanlarının önemlilik arı etmediği görülmüştür. Diğer parametreler ise gruplar arasında farklılık göstermişlerdir.Özel yetenek sınavı kişilerin anaerobik özelliklerini ön plana çıkarmakta olup, yapılan testlerin sınav sonucuna etkisine ilişkin olarak bir genelleme yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 2001-2002; Department of Physical Education and Sports performed special talent exam. This exam can sisted of 100 m -1500 m race (for male), 800 m (for female), talent test and vertical jumping. 366 male, 133 female (for Physical Education) and 102 male, 32 female (for Training Education) entered this exam. Final of this exam; 30 male, 20 female (for Physical Education) and 20 male, 10 female (for Trainer Education) passed this exam. These person's were registered. In this study; results of candidates were interpreted with statistics. I tried to find that parameters, which were used in exam affected on point of exam. Results of analysis show that point of Student Select Examination (ÖSS), which was considered important for this exam, is unimportant. Another parameters show that difference between groups. Person's anaerobic peculiraty is important for this special talent exam. However; I didn't do generalization for this study with statistics. m