Ratlarda oluşturulan deneysel inflamasyon modellerinde L tipi kalsiyum kanal blokörlerinin etkileri
Effects of L-type calcium channel blockers on experimental inflammation models in rats
- Tez No: 138498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNNUR ÖZBAKIŞ DENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET Çalışmamızda, hipertansiyon, stabil angina pektoris ve kardiyak aritmilerin tedavisinde kullanılan ve kalsiyum iyonunun hücre içine girişini azaltan L-tipi Kalsiyum Kanal Blokörleri (KKB)nin akut ve kronik olmak üzere anti-inflamatuvar etkileri iki aşamada değerlendirildi. Birinci aşamada, verapamil (5-10-20 mg/kg), diltiazem (10-20-40 mg/kg), nikardipin (5-10-20 mg/kg), nisoldipin (2,5-5-10 mg/kg), isradipin (1-2-4 mg/kg) ve sinnarizinin (2,5-5- 10mg/kg) karrageninle sıçanlarda oluşturulan akut inflamasyona etkileri incelendi. Hayvanların sağ arka ayaklarının normal ayak hacimleri hidro- pletismometre yöntemi ile ölçüldükten sonra, KKB' leri intraperitoneal yolla uygulandı. 30 dakika sonra, hayvanların sağ arka pençelerine % 1' lik karragenin enjekte edilerek inflamasyon oluşturuldu. Karrageninin oluşturduğu hacim artışları bir saat sonra birer saatlik periyotlarla altı kez tekrar ölçüldü. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, KKB' lerinin birinci aşamadaki en etkin dozlarının kronik inflamasyona etkisi cotton pellet yöntemiyle araştırıldı. Elde edilen sonuçlar kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Çalışmanın birinci aşamasında, sinnarizin hariç diğer KKB1 leri doza bağımlı olarak % 30,8-72,2 oranında anti-inflamatuvar etki oluşturdular. Bu aşamada, en fazla anti-inflamatuvar etkiyi nikardipin gösterdi. Çalışmanın ikinci aşamasında elde edilen verilere göre ise, KKB1 lerinin antiproliferatif etkilerinin yetersiz olduğu tesbit edildi. Karrageninle oluşturulan inflamasyonda histamin, serotonin, bradürinin ve prostaglandinler başlıca kimyasal mediyatörleri oluşturmaktadırlar. KKB' lerinin akut inflamasyon modelinde oluşturdukları anti-inflamatuvar etkilerinin; bu ilaçların inflamasyonun kimyasal mediyatörleri üzerine olan inhibitor etkilerinden kaynaklanmış olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In our study, acute and chronic antiinflammatory effects of L-type calcium channel blokers used in the treatment of hypertension, stable angina pectoris and cardiac arrhythmias, and reduced the entrance of calcium ion into cell were examined. In the first section, the effects of verapamil (5-10-20 mg/kg), diltiazem (10-20- 40 mg/kg), nicardipine (5-10-20 mg/kg), nisoldipine (2.5-5-10 mg/kg), isradipine ( 1-2- 4 mg/kg) and cinnarizine (2,5-5-10 mg/kg) were evaluated in carrageenin-induced acute inflammation. After the animals' right hind paw volumes had been measured with hydroplethysmometer, the calcium channel blockers were enjected by intraperitoneal way. 30 minutes later, the inflammation was induced by 1 % carrageenin injection to the same paws. One hour later, carrageenin-induced paw volume increases were carried out at one hour intervals, six times. In the second section, the effects on chronic inflammation of the most effective doses of calcium channel blockers determined at the first section of the study were examined with Cotton-Pellet method. The results were compared with the control groups. In the first section of the study, the other calcium channel blockers except cinnarizine occured the anti-inflammatory effects ( 30,8-72,2 %) in a dose-dependent manner. Nicardipine showed the biggest anti-inflammatory effect in this section. According to the results measured in the second section of the study, it was detected that calcium channel blockers didn't have enough antiproliferative effects. In carregeenin-induced inflammation model, basic chemical mediators of inflammation are histamine, serotonin, bradykinin and prostaglandins. It was assumed that the anti-inflammatory effects of calcium channel blockers on the acute inflammation model may be related to the inhibitor effects of these drugs on chemical mediators of the inflammation.