An analysis of the investment incentive policy after 1980 in Turkey
Türkiye'de 1980 sonrası yatırım teşvik politikasının analizi
- Tez No: 13910
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Türkiye'de yatırımların teşvik edilmesi, ekonomik hedeflere ulaşmada önemli birer araç olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yatırım teşviklerinin incelenmesi ve bunlar hakkında uygulamadan doğan soruların yanıtlarını araştırmak ve sonuçlarını değerlendirmektir. Bu amaçla Bölüm-1'de yatırım teşviklerinin teorik temelleri, Bölüm-2'de Türkiye'de yatırımların teşvik edilmesi politikası, Bölüm-3'de uygulanan teşvik araçları, Bölüm-4'de yatırımların teşvik edilmesinin yasal ve uygulamaya yönelik biçimi ortaya konulmuş ve Bölüm-5'de de 1980-1989 dönemi için teşvik uygulaması incelenmiştir. Bu bölümde yapılan inceleme sonunda, Türkiye'de yatırımların teşvik edilmesi uygulamasının kalkınma planlarının hedeflerine ulaşmada yeterince etkili olamadığı görülmüştür. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objectives of this study is to examine the investment incentive measures and find possible answers to the questions about them in Turkish economy. It will thus examine the nature of these measures and try to assess whether there are any imbalances created in the economy due to mismanagement and erroneous decision-making and consequently whether there are any unexpected results, chapter One tries to outline the theoretical framework of incentives. Chapter Two examines the investment incentive policy in Turkey. Chapter Three concentrates on the investment incentive measures applied in the planned period. The measures and the ways of implementing them will also be explained in this chapter. In Chapter Four the political economy of investment incentives are examined. In addition, in Chapter Five an analysis of investment incentive measures will be made covering the period 1980-1989. It will also show in this chapter that the investment incentive policy has been unable to realize the targets of development plans in Turkey.