Recognition of planar objects using multiresolution analysis
Düzlemsel nesnelerin çoklu çözünürlük analizi kullanılarak tanınması
- Tez No: 139349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET DÜZLEMSEL NESNELERİN ÇOKLU ÇÖZÜNÜRLÜK ANALİZİ KULLANILARAK TANINMASI Nesne tanıma, bilgisayarlı görü alanındaki en büyük sorunlardan birisidir. Bu sorunu çözebilmek için geçmişte pek çok yöntem denenmiştir. İmge sıkıştırma, gürültü giderimi gibi alanlarda başarılı bir şekilde uygulanmış olan dalgacıklar, nesne tanıma problemine de uygulanmıştır. Düzlemsel nesneler farklı noktalardan görüntülendiklerin de ilgin dönüşüme uğramış gibi görünmektedirler. Bu sebeple, düzlemsel nesnelerin tanınması için yakın zamanda yayınlanmış bir makalede bir ilgin değişimsiz fonksiyon oluşturulmuştur. Bu çalışma önerilen değişimsiz fonksiyonu çoklu dalgacık dönüşümü ile gerçekleşti rerek sonuçlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır, çünkü çoklu dalgacık dönüşümünün diğer sinyal işleme alanlarında dalgacık dönüşümüne göre daha başarılı olduğu bilin mektedir. İlgin değişimsiz fonksiyonun tekli ve çoklu dalgacıklar ile gerçekleştirildiğinde başarımında olan değişiklikler karşılaştırılmaktadır. Fonksiyon iki farklı filtre seti kullanılmasıyla oluşan birleştirilmiş dalgacık katsayılarıyla da gerçekleştirilmektedir. Klasik bir metod olan Fourier tanımlayıcıları da karşılaştırma amacıyla deneylere ek lenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RECOGNITION OF PLANAR OBJECTS USING MULTIRESOLUTION ANALYSIS Object recognition is one of the biggest problems in computer vision. In order to be able to solve this problem, many methods have been tried in the past. Wavelets, which have successfully been used in such areas as image compression, and denoising, have been applied to the object recognition problem as well. When planar objects are photographed from different view points, they seem to be going through an affine transformation. Therefore, an affine invariant wavelet function has been formulated in a recent paper for recognition of planar objects. This work aims to implement the proposed invariant function with the multi- wavelet transform to improve its results, for multiwavelets are known to have superior performance compared to scalar wavelets in other signal processing fields. A com parison of the changes in the performance of the affine invariant function when it is implemented with scalar and multiwavelets is done. The function has also been imple mented with the combined wavelet coefficients obtained by using two different set of filters. A classical method, Fourier descriptors have been included in the simulations for comparison purposes as well.