Expression and illumination insensitive independent component and wavelet subbands for face recognition
Yüz tanıma için ifadeye ve aydınlanmaya duyarsız bağımsız bileşenler ve dalgacık altbantları
- Tez No: 139385
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET YÜZ TANIMA İÇİN İFADEYE VE AYDINLANMAYA DUYARSIZ BAĞIMSIZ BİLEŞENLER VE DALGACIK ALTBANTLARI Yüz tanıma yöntemleri arasında, yüzün görünümüne dayalı, şablon tabanlı algoritmalar ve bu doğrultuda önerilen temel bileşen analizi, doğrusal diskriminant analizi ve bağımsız bileşen analizi gibi alt-uzay metodları, yoğun olarak kullanılan yöntemlerdir. Ancak, yüz tanıma algoritmalarının doğru sınıflandırma başarıları, yüzün görünümünde aydınlanma, ifade, poz, makyaj, aksesuar ve yaşlanma gibi nedenlerden dolayı oluşan farklılıklar yüzünden, düşer. Bu problem, yüzün görünümünde oluşan değişimlere duyarsız öznitelikleriıı seçilmesi ile aşılabilir. Bu çalışmanın amacı, doğru tanıma oranını arttıran, ifade ve aydınlanma değişimlerine duyarsız bağımsız bileşenlerin ve dalgacık alt- bantlarının bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EXPRESSION AND ILLUMINATION INSENSITIVE INDEPENDENT COMPONENTS AND WAVELET SUBBANDS FOR FACE RECOGNITION Among the plethora of face recognition methods, the paradigm based on face appearance data, template-based algorithms and their concomitant subspace versions, such as principal component analysis (PCA), linear discriminant analysis (LDA) and independent component analysis (ICA) methods are the most popular. Face recognition algorithms, however, encounter several difficulties due to changes of the face appearances caused by such factors as occlusion, illumination, expression, pose, make-ups and aging. In fact the subsequent intra-individual variability of face images can be larger than the inter-individual variability. One expects to surmount these difficulties, or at least to mitigate their effect by judicious choice of features that are insensitive to the variations in the facial appearance. The purpose of this study is to explore the independent components and the wavelet subbands that increase recognition performance, and that are purportedly robust against expression variations and differences in illumination.