Leiomyomu bulunan postmenopozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin leiomyom üzerine olan etkileri
The effects of hormone replacement therapy in leimyoma of postmenopausal women who have leiomyoma
- Tez No: 141770
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CELİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Günümüzde kadın hayatının üçte biri menopozda geçer, endikasyonu olan hastalara hormon replasman tedavisi (HRT) verilebilir. Leiomyom uterusun en sık benign tümörüdür ve HRT endikasyonu olan hastalarda sık karşılaşılan bir durumdur. Leiomyomu bulunan menopozdaki hastalara HRT vermek, doktor için anksiyete yaratan bir durumdur. HRT alan hastalarda leiomyomun büyüyüp büyümediğini saptamak amacıyla bu çalışmayı planladık. Prospektif, randomize, olgu kontrollü olan çalışmamıza, Mart 2003 - Eylül 2003 tarihleri arsında, Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı menopoz polikliniğine başvuran ve HRT endikasyonu olan 33 hasta dahil edildi. Bu hastaların 8'i çeşitli nedenlerle çalışmayı terk etti, kalan 25 hasta 14'ü A ve 11 'i B grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup A'ya düşük doz (1 mg estradiol hemihidrat + 0.5 mg noretisteron asetat), Grup B'ye ise standart doz (2 mg estradiol hemihidrat + 1 mg noretisteron asetat) HRT bir yıl süreyle verildi. Tedavi sonrasında hem düşük doz, hem de standart doz HRT verilen hastalarda, uterus hacmi, leiomyom hacmi ve endometrial kalınlıkta istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulamadık (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HORMONE REPLACEMENT THERAPY IN LEIOMYOMA OF POSTMENOPAUSAL WOMEN WHO HAVE LEIOMYOMA SUMMARY Nowadays women live one third of their lifes with menopause and HRT can be given to the patients who have indication. Leiomyom is the most commonly seen benign tumor of uterus and is seen frequently in patients who will take HRT. Application of HRT to the postmenopausal women who have leiomyoma, is a condition that gives anxiety to the doctors. We made this trial to find the changing of the leiomyoma size in patients who take HRT. We took 33 patients to our prospective randomized case-controlled trial who came to Dokuz Eylül University obstetrics and gynecology department menopause polyclinic between March 2003 - September 2003, have HRT indication. Eight of the our patients leave from the study because of the multiple reasons. We divided the other 25 patients into two groups. There were 14 patients in Group A and 1 1 patients in Group B. We gave low dose HRT (1 mg estradiol hemihydrate + 0.5 mg norethisteron acetate) to Group A and standart dose HRT (2 mg estradiol hemihydrate + 1 mg norethisteron acetate) to Group B for one year. After the therapy we didn't find any statisticaly significant increase in size of uterus and leiomyoma and thickness of endometrium between the two groups (p>0.05).