Ratlarda deneysel subaraknoid kanama ile oluşturulan serebral vazospazma raloksifenin etkisi
  1. Tez No: 142129
  2. Yazar: SALİH GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Subaraknoid kanama sonrası görülen serebral vazospazm tek bir mekanizma ile açıklanamayan multifaktöriyel bir fenomendir. Bizde hipotezimizi bu noktadan hareketle oluşturduk. Antioksidan, ENOS'ı (Endotelyal Nitrik Oksid Sentaz) aktive edici, antiinflamatuar, endotelyal disfonksiyonu düzeltici, vasküler düz kas hücreleri üzerine antiproliferatif etkili ve kalsiyumun miyositler içine girişini önleyici etkileri olan raloksifenin serebral vazospazmı önleyebileceği ya da azaltabileceğini düşündük. Bu amaçla yapılan deneysel çalışmamızda kullanılan 56 rat toplam 7 gruba ayrıldı: Grup 1 (kontrol), grup 2 (SAK kontrol), grup 3 (SAK jelatin), Grup 4 ( SAK IP3), grup 5 (SAK IP4), grup 6 (SAK IT3), grup 7 (SAK IT4). Grup 1 hariç tüm gruplardaki ratlann sisterna magnalan içine otolog arteryel kan verilerek deneysel subaraknoid kanama oluşturuldu. Grup 3'e taşıyıcı bileşik olarak kullandığımız jelatin verildi. Grup 4'e 3 gün, grup 5 'e ise dört gün süre ile intraperitoneal yolla; grup 6 'ya üç gün ve grup 7'e ise dört gün süre ile intratekal yolla raloksifen verildi. Daha sonra dekapite edilen tüm ratlann baziller arterlerinden 3 'er kesit alındı. 200 sabit büyütme ile fotoğrafları çekildi. Baziller arter lümen kesit alanları Rhinoceros Nurbs modeling for windows version 3,0 20 dec 2002 bilgisayar programı kullanılarak um2 olarak ölçüldü. Elde edilen baziller arter kesit alanları Kruskal Wallis testi ile genel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The cerebral vazospazm following subarachnoid hemorrhage (SAH) is the multifactorial phenomenon which isn't explained with one mechanism. We also put forward our hypothesis moving from this point. Raloxifene has many antagonistic effect in the main mechanisms associated with the pathogensis of cerebral vazospazm. These effects are activation of endothelial nitric oxide synthase, antioxidant activity, Antiinflamatuar effect, inhibition of the proliferation of vascular smooth cells, improvement of the endothelial dysfunction, direct antagonistic influence calcium influx in the smooth muscle cells achieving smooth muscle cell relaxation. When we take into consideration the pathogenesis of cerebral vazospazm and the effects of the raloxifene, we conclude that the raloxifene may prevent or decrease the cerebral vazopazm. We grouped the rats into 7 groups. Each groups consist of 7 rats. Group 1 (control), group 2 (SAH) control), group 3 (SAH gelatine), group 4 (SAH intraperitoneal 3), group 5 (SAH intraperitoneal 4), group 6 (SAH intratechal 3), group 7 (SAH intratechal 4). All groups except for group 1 were administered blood into cisterna cerebellomedullaris. Group 4 -7 were administered raloxifene so these groups were regarded as treatment groups. The rats basilar artery were sectioned from three separete zones and three sections was obtained from each rat. Basilar artery luminal sectional areas were measured using Rhinoceros Nurbs modeling for windows version 3,0 20 - Dec -2002. Firstly all the groups were tested for statistical comparisons performing Kruskal Wallis test.