Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda plazma homosistein düzeyleri
Plasma homocysteine levels in patients with gastrointestinal system cancers
- Tez No: 142520
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kanser tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden birini oluşturmaktadır. Ölüme neden olan hastalıklar arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırayı almaktadır. Yeryüzündeki kansere bağlı ölümlerin yaklaşık %20'si gastrointestinal sistem (GİS) kanserlerine bağlıdır. Tümör belirteçleri kanserlerin tanısında ve tedaviye cevabın değerlendirilmesinde kullanılmasına rağmen henüz herhangi bir kanser türü için özgül bir belirteç bulunamamıştır. Hiperhomosisteinemi bir çok hastalıkla ilişkili bulunmuştur. Yapılan değişik çalışmalarda bazı kanser türlerinde de serum veya plazma homosistein (Hey) düzeylerinde artış tespit edilmiştir. Bu çalışmada özofagus, mide ve kolon kanserli hastalarda plazma Hey düzeyleri ve diğer tümör belirteçleri arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmamız özofagus, mide, kolorektal kanserli hastalar ve sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 4 grup üzerinde yapıldı. Çalışmamıza her bir kanser grubundan 20 şer hasta ve klinik olarak sağlıklı 20 tane de kontrol grubu olmak üzere toplam 80 vaka alındı.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the worldwide health problems. Tt is the second most common cause of death after cardiac diseases. Approximately 20% cancer-related deaths belongs to Gastrointestinal system (GIS) cancers. Although tumor markers are used in the diagnosis and in the evaluation of response to treatment, no specific marker for any cancer type has been found, yet. Hyperhomocysteinemia has been reported in association with several diseases. In the previous studies, it has been documented that homocysteine (Hey) was also found to be increased in some types of cancer. In this study, the relationship of Hey levels with tumor markers was investigated in esophagus, gastric and colon cancers. This study was carried out in four groups esophagus, gastric and colorectal cancers groups and healthy control group. A total 80 subjects (20 esophagus, 20 gastric, 20 colorectal cancer cases and 20 healthy subjects) were included. When compared with the control group plasma Hey levels were found to be significantly increased in esophagus cancer group (p< 0,05). On the other hand, increases in tumor markers detected in esophagus cancer group were not statistically significant when compared with the control group. Additionally, there was not any significant relationship between tumor markers and Hey levels in esophagus cancer group. When compared with the control group plasma Hey levels were found to be significantly increased in gastric cancer group (p< 0,05). On the other hand, increases in tumor markers detected in gastric cancer group were not statistically significant when compared with the control group. Additionally there was not any significant relationship between tumor markers and Hey levels in gastric cancer group. But there was a positive correlation between CEA and CA 19-9 (r=0,446, p< 0,05). Hey (p< 0,01), CEA (p< 0.05). CA 19-9 (p< 0,05) levels were significantly higher in colon cancer group than the control group statistically.