Transient wave propagation in anisotropic multilayered media
Çok katmanlı anizotropik ortamlarda geçici rejimde dalga yayılımı
  1. Tez No: 143435
  2. Yazar: SERDAR MESUTGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, farklı anizotropik, homojen ve doğrusal elastik katmanlardan oluşan çok katmanlı ortamlardaki geçici rejimde dalga yayılımı incelenmektedir. Sonuçların bulunmasında karakteristikler yöntemi kullanılmaktadır. Çok katmanlı ortamın üst yüzeyine zamana bağlı düzgün dinamik etkiler uygulanmaktadır. Bu dinamik etkiler yüzey gerilmeleri veya önceden saptanmış parçacık hızlan olabilir. Alt yüzey ya ankastre, ya serbest, ya da üst yüzey gibi dinamik etkilere maruz bırakılmış olabilir. Sayısal çözümleme, çok katmanlı ortamın üst yüzeyinin zamana bağlı düzgün basınç etkisine maruz kaldığı; alt yüzeyinin de ankastre olduğu durum için yapılmıştır. Uygulanan düzgün basınç, zamanın bir fonksiyonudur ve adım fonksiyon tipindedir. Bu çözümlemede göz önünde bulundurulan tabakalı ortamın başlangıçta durağan halde olduğu kabul edilmiştir. Anizotrop katmanlara ek olarak, farklı elyaf doğrultularına sahip ortotrop katmanlar ve izotrop katmanlar özel halleri için de çözümleme yapılmıştır. ^1,^2,^3, parçacık hızlan, 0-31, 0-32, 0-33, gerilme bileşenleri, ve uı,U2,U3, yer değiştirmeleri zamana bağlı olarak belli noktalarda eğriler şeklinde gösterilmiştir. Ayrıca bu alan değişkenlerinin değişimleri belli zamanlarda verilmiştir. Eğriler, sınır yüzeyleri ve ara yüzeylerdeki dalga yansımasının ve kırılmasının etkilerini açık olarak göstermektedir. Bu etkiler detaylı olarak incelenmiştir.Anahtar sözcükler : Dalga yayılımı, Çok katmanlı ortamlar, Anizotrop, Karakteristikler yöntemi, Geçici dinamik etki, tabakalı yapılar
Özet (Çeviri)
In this thesis, transient wave propagation in multilayered media consisting of different anisotropic, homogeneous and linearly elastic layers is investigated. The method of characteristics is applied to obtain the solutions. The top surface of the multilayered medium is subjected to uniform time-dependent dynamic inputs. These dynamic inputs may be surface tractions or prescribed particle velocities. The bottom surface is either fixed, free or is subjected to dynamic inputs similar to the top surface. The numerical analysis is carried out when the top surface of the multilayered medium is subjected to uniform time-dependent pressure; whereas, the bottom surface is taken as fixed. The applied uniform pressure is a function of time which has a step-type variation. The laminated medium considered in the analysis is assumed to be initially at rest. In addition to anisotropic layers with no elastic symmetry, the analysis is also carried out for the special case of orthotropic layers with different ply orientation angles and for isotropic layers. Curves are plotted for particle velocities V\,V2,Vs\ stress components