Uleksit cevherinin karbondioksitle doyurulmuş amonyak çözeltilerindeki çözünürlüğü
- Tez No: 14370
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, uleksitin karbondioksitle doyurulmuş amonyak çözeltilerindeki çözünürlüğü ile çözünmenin kinetik ve mekanizmasını incelemektir. Çalışmalarda amonyak konsantrasyonu, tane iriliği, karıştırma hızı, katı/sıvı oranı, reaksiyon sıcaklığı, karbondioksit akış hızı ve kalsinasyön sıcaklığı deneysel parametreler olarak seçilmiştir. Uleksitin karbondioksitle doyurulmuş amonyak çözeltilerinde tamamen çözündüğü gözlenmiştir. Amonyak konsantrasyonunun artırılması, tane iriliğinin küçültülmesi, katı/sıvı oranının küçültülmesi, reaksiyon sıcaklığının artırılması ve kalsinasyön sıcaklıklığının artırılması ile dönüşüm hızı artmaktadır. Karbondioksit akış hızı ve karıştırma hızının değiştirilmesiyle dönüşüm hızında herhangi bir değişim gözlenmemiştir. Uleksitin çözünme hızı homojen reaksiyon modeli ile tanımlanabildiği gibi,sistemi daha detaylı tanımlayan bir matematiksel model aşağıdaki şekilde önerilmiştir. -İn (1-X) = 55343.(CA) 0.2223. (D)-0,918.(K/S) -0,643. e- 6726,7/T t
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the solubility behavior of ulexide in ammonia solution saturated with carbondioxide,and solvation kinetics and mechanism was also within the objectives of the research. Ammonia concentration, particle size, mixing speed, solid-liquid ratio, reaction temperature, flow rate of carbondioxide and calcination temperature were chosen as experimental parameters. It was observed that ulexite in ammonia saturated with carbondioxide solvated completely. Conversion rate was increased by increasing ammonia concentration, reducing particle size, decreasing ratio of solid to liquid, increasing reaction temperature and calcination temperature. Flow rate alteration of carbondioxide and the variation of mixing speed did not make any difference in conversion rate. Although solvation rate of ulexide in the medium could be stated with Homogenoeus Reaction Model, for more detailed description of the system a new mathematical model was also proposed. -In (1-X) = 55343 (CA) 0,2223 (D)-0,918 (K/S) -0,643 e- 6726,7/T t