Sürdürülebilir bölgesel gelişme yaklaşımı: İzmir örneği
Sustainable regional development: The case of İzmir
  1. Tez No: 145398
  2. Yazar: ARZU ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Sanayileşme, kentleşme, hızlı ekonomik ve teknolojik gelişme; doğanın sınırsızca kullanılması ve insan-doğa uyumunun bozulması ile sonuçlanmıştır. Bu durumun sürdürülemez oluşu, gelişmenin çevre, ekonomi ve sosyal boyutunu entegre eden yeni bir gelişme yaklaşımına ihtiyaç doğurmuştur. Küresel düzeyde karar alma ve yerel düzeyde eyleme geçme zorunluluğu, çevre politikalarının bölgesel gelişme politikaları ile bütünleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Sürdürülebilir bölgesel gelişme yaklaşımını bu tür bir gereksinim şekillendirmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde sürdürülebilir bölgesel gelişme yaklaşımının temel çerçevesi çizilmiş, sürdürülebilir gelişme ve bölgesel gelişmeye ilişkin temel kavramlar ile seçilmiş ülkelerde uygulanan politikalar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, bölgesel gelişme teorileri ve bölgesel gelişme politikalarında yaşanan değişim incelenmiş, çevre, ekonomi ve sosyal açıdan entegre bir gelişme yaklaşımı bölgesel düzeyde ele incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de uygulanan bölgesel gelişme politikaları kısaca ele alınmış, ilk iki bölümde incelenen kavramlar, teoriler ve ülke uygulamaları çerçevesinde sürdürülebilir bölgesel gelişme modeli oluşturulmuş ve modelin İzmir'de uygulanabilirliği tartışılmıştır. Çalışmada İzmir'in modelin uygulanabileceği pilot bölge olarak belirlenmesinin nedenleri çeşitlidir. İzmir'in gelişmiş sanayisi, ulaşım, iletişim ağlarına ve nitelikli işgücüne sahip olması, bilgi ve teknoloji altyapısının geliştirilmeye uygun olması, bölgesel kimliği, turizm potansiyeli ve mevcut kurumlarının sinerjik ağlar kurmaya yönelik girişimleri; modelin uygulanabileceği uygun bir zemin oluşturmaktadır. Küreselleşme ve yerelleşme hareketlerinin birbirini tamamladığı bir dönemde böyle bir gelişme modelinin uygulanması ile yerel dinamikler harekete geçecek, İzmir küreselleşen dünya ile bütünleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Industrialization, urbanization, rapid economic and technological change have resulted with the unlimited use of nature and deprived the human-nature cohesion. Such an unsustainable situation have necessitated a new development approach, which integrated the environment, economy and social dimentions of development. The need to think globally and act locally has forced to integrate environmental policies with regional development policies. Such a necessity has structured the sustainable regional development approach. In the first chapter, sustainable regional development approach has been frameworked, concepts related to sustainable development and regional development were analyzed and sustainable regional development policies have been assessed for the specified countries. In the second chapter, the transformation in the regional development theories and policies have been analyzed and an environmentally, economically and socially integrated development approach has been examined at the regional level. In the third chapter, regional development policy in Turkey has been reviewed, a sustainable regional development model has been proposed based on the concepts, theories and country implementations that were analyzed in the previous two chapters and the feasibility of the model in Izmir has been discussed. The reasons for specifiying Izmir as the pilot region are various. Its developed industry, accession to transportation, communication networks and qualifed labor force, knowledge and technology infrastructure which can be improved, cultural identity, turizm potential and various institutions that act to establish sinergetic networks have formed a solid base that the model can be implemented on. In an era, where forces of globalization and localization complement each other, implementation of such a model will trigger local dinamics and Izmir will integrate with the globalizing world. VI