Religion and women in George Eliot's Adam Bede
George Eliot'un Adam Bede romanında din ve kadınlar
- Tez No: 145583
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL DOĞRAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz George Eliot çocukluğundan itibaren insan ilişkileri, kadının toplumdaki statüsü ve din konularında döneminin iyi bir gözlemcisi olmuştur. Eliot romanlarında din kavramının insan hayatındaki yerini ve önemini belirtmiş ve döneminin sosyal sorunlarını tartışarak gözlemlerini yansıtmıştır. Özellikle kadınlar için sosyal davranış ve kurallar göz önüne alındığında Eliot, katı kurallarıyla tanınan Kraliçe Victoria döneminde yaşamıştır. Victoria Çağı özellikle kadınlar için baskıcı yapısından ötürü zor bir dönem olarak yorumlanabilir. Kendi ideallerinden, din anlayışından ve toplumsal yaşamda davranışlarından ödün vermeyerek, Eliot içinde yaşadığı zamana uymayan bir portre çizmiştir. Romanlarında tanımlamış olduğu karakterlerden radikal anlamda farklıdır. Kendi gerçek hayatı, zamanının geleneksel hanımefendi karakterini yansıtmaz. RomanlarıVI ona kendisini özgürce anlatabilmesi için çok geniş bir imkan ve büyük özgürlük sağlasa da Eliot romanlarında hiçbir zaman kendi yaşam biçimini okuyucularına empoze etmeye çalışmamıştır. Örneğin, Adam Bede romanı kendi yaşam tarzı ile uyuşmayan çok güçlü dini inanç ve ahlaki öğretiler içermektedir. Romanda dinin önemini vurgulamış ve dini öğretilerin değerini yüceltmiştir. Eliot din kavramını Adam Bede romanında bir çok zıt karakter kullanarak işlemiştir. Bunun sebebi de dini, insanların hayat yolculuklarında yollarım bulabilmelerini sağlayan bir araç ve öğreti olarak görmesidir. Roman ayrıca dinin zor durumlarda rahatlama ve çaresiz durumlarda umut sağladığını vurgulamakta, dünyayı sadece kaos ve karmaşa ile kaplı değil, aynı zamanda İlahi Güç'ün insanoğlu için yaratmış olduğu dostane bir yuva olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Since her childhood George Eliot was a keen observer of her time in terms of human relationships, woman's status in society, and the concept of religion. Eliot reflected her observations in her novels by stating her views on the place and importance of religion in human life, and by discussing the social problems of her time. She lived in Victorian society, which was characterised by limited mobility or very little flexibility in terms of social behaviour and rules particularly for women. That is to say, the norms of the Victorian Age might be interpreted as a difficult life for most of its people. As an incongruous individual of her time, George Eliot did not sacrifice her own ideals, her sense of religion, and social behaviour. She was radically different from the characters she depicted in her fiction; she did not reflect a traditional ladylike figure of her time inIV her real life. Her novels provided her with ample opportunity and great freedom to reflect herself freely because fiction was her domain where there were no obstructions, limitations, and rules. Eliot never tried to impose her own way of living to her readers in her novels. For instance, her novel, Adam Bede, includes strong religious faith and moral teaching which does not fall in line with her real life. Rather, through the protagonists she emphasizes over and over again the significance of religion and praises the value of religious doctrines. Eliot deals with the concept of religion in Adam Bede through several contradictory characters to show that religion provides lessons and enables man to find his way in his life journey. The novel also emphasizes that religion offers comfort in times of trouble and provides hope in the midst of despair. In brief, religion in the novel suggests that the world is not only permeated with trouble and confusion, it is at the same time a friendly home created for man by the Divine Essence.