1990'lardan günümüze Amerikan savaş filmlerinde üçüncü Dünya ülkelerinin sunumu
The presentation of the third world countries in the American war films from 90's up through present
  1. Tez No: 146237
  2. Yazar: FATMA YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET“1990'lı Yıllardan Günümüze Amerikan Savaş Filmlerinde Üçüncü Dünya Ülkelerinin Sunumu”başlığını taşıyan bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Batı kimliğinin oluşumunda etkili olan Aydınlanma düşüncesi çerçevesinde modernizmin temel özellikleri ve yapısı açıklanmıştır. Buradan yola çıkarak Avrupa'da siyasal, ekonomik ve toplumsal hayatta meydana gelen değişiklikler bağlammda kapitalizm, sömürgecilik, laisizm, rasyonalizm ve demokrasi kavramları tanımlanmıştır. Bu kavramlar ile Batı kimliğini karakterize eden değerler arasındaki ilişki açıklanarak, modernleşme sürecinin Batı ve Batı dışı toplumların ayrılmasında belirleyici bir öneme sahip etkisi vurgulanmıştır. Bu bağlamda modernizmin kültürler arası karşılaşmada yol açtığı olumsuz sonuçlar modernizm eleştirileri çerçevesinde açıklanmıştır. ikinci bölümde modernizmin Batı dışı toplumların değerlendirilmesinde etkili bir süreç olarak tanımlanmış olmasmdan hareketle Oryantalist söylem, ve Doğu- Batı ayrımı üzerinde durulmuştur. Oryantalizm, Doğu toplumları hakkında üretilen bilgilerin siyasal ve ekonomik iktidar kurumlan ile arasındaki ilişkilere dikkat çekilerek; Batı'nın Doğu üzerinde egemenlik kurmasına aracılık eden bir söylem biçimi olarak ele alınmıştır. Ayrıca kimlik ve farklılık kavramları ele alınarak, Batı'nın kendi kültürel kimliğini oluştururken Doğu toplumlarının“öteki”olarak konumlandırılması açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Hollywood'un ürettiği savaş filmleri incelenmiştir. Bu inceleme birinci bölümde açıklanan postmodernizm, postkolonyalizm ve feminizm bağlammda geliştirilen modernizm eleştirileri ile, ikinci bölümde açıklanan Oryantalist söylem perspektifinden yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Örneklem grubuna giren filmlerde 1990'lı ve 2000'li yılların Amerikan savaş filmlerinde, Orta Doğu ve Asya toplumlarına ilişkin üretilen temsillerin ırkçı, cinsiyetçi ve sömürgeci bir bakış açısıyla yapılandırıldığı ortaya konmuştur. Bu bağlamda söz konusu temsillerde Orta Doğu ve Asya toplumlarının, dost-düşman ayrımına dayanan ikili bir yapı içerisinde ötekileştirildikleri; bu sayede yeni dünya düzeninde ABD'nin başat bir konuma yerleştirilerek idealize edildiği saptanmıştır. 184
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis titled as“The Presentation of The Third World Countries in The American War Films from 90's Up Through Present”is composed of three parts. As it has given a rise on the setting of the Western Identity; in the first part, within the frame of Enlightenment, basic features and the structure of Modernism is described. Through this point, within the context of the changes occurred in the political, economical and social life in Europe, notions such as; capitalism, colonialism, laicism, rationalism and democracy are defined. By setting forth the relation between these notions and the values which characterizes the western identity, the effect of modernization process which has a distinguishing role on the distinction of the West and the non-West societies has been emphasized. Within this context, the negative consequences caused by modernism in the encounter of cultures are detailed in through the frames of the criticism of modernism. In the second part, as modernism is defined as an effective procedure in the estimation of the non-west societies, the Orientalist discourse and the East- West distinction are thoroughly analyzed. Orientalism; focusing on the relation between the information brought about the Eastern societies and the political and economical institutions in power, is considered as an expression which mediates for the West domination over East. Furthermore pointing on the identity and diversity facts, the setting of the Western societies as“the other”, as an outcome of the process of“East”illustrating their own cultural identity is detailed. In the third part, war films produced in Hollywood are reviewed. This review is attained by means of the criticism of modernism, which in the first part is detailed in the context of post-modernism, post-colonialism and feminism and also with the perspective of the Orientalist discourse mentioned through the second part. In through the American War Films and likewise it's typical examples in the 90's and 2000's, it's put forward that the representations of the Middle-East and Asian societies has been structured with a racist, sexist and colonial point of view. In this context; within these mentioned representations, Middle-East and Asian societies,in a binary structure inferred from the friend-foe discrimination, are illustrated as the“other”and it's put forward that in this means by installing a dominant post in the new world order, USA has been idealized. 185