Türk halk oyunlarında kullanılan nefesli çalgıların orkestrasyon içindeki kullanımı ve yörelere göre incelenmesi
The usage of the woodwinds used in Turkish folk dance in orchestration and the study of the woodwins in accordance with environs
  1. Tez No: 146244
  2. Yazar: AHMET SERDAR KASTELLİ
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yörelerimizde nefesli çalgıların, Türk Halk Müziği ve Türk Halk Oyunlarında kullanıldığını görmekteyiz.Türk Halk Oyunlarında nefesli çalgılar büyük önem taşır.Türk Halk Oyunların' daki önemini incelemek için nefesli çalgıları ayrı ayrı ele almak gerekir. Bu çalışma da T. H. O eşlik müziklerinde şimdiye kadar süregelmiş, nefesli çalgıların çalım şekillerini inceledik. Bu incelemeler, çeşitli kaynaklarda ki bilgiler, video ve ses kayıt arşivleri ve TM.0 yarışmalarında ve gösterilerin de, geleneksel müzisyenlerin icralarının, tarafımdan gözlemlenerek oluşan tecrübeleri kapsamaktadır. T.H.O' da kullanılan nefesli çalgıların, yapısı, üfleme teknikleri ve bütün çalgıların(Zurna, kaval, mey, dilli kaval, çığırtma, sipsi, zambır ve tulum) parmak pozisyonları, fotoğraflar, şemalar, notalar ve açıklayıcı bilgiler dahilinde detaylı bir şekilde bilgiler verdik. T.H.O' da kullanılan nefesli çalgıların, yörede orkestrasyon varsa nasıl kullanıldığı, yoksa nasıl kullanılması gerektiği incelenmiştir. Nefesli Çalgıların orkestrasyon içinde nasıl kullanılması konusu, eşlik müziklerin notası verilerek yapılmıştır. Bu çalışma, Zurna, kaval, mey, dilli kaval, çığırtma, sipsi, zambır ve tulum için yararlı olacağı düşünülerek, metot niteliğinde hazırlanmıştır. 84
Özet (Çeviri)
In our regions it is being seen that woodwinds are being used in Turkish Folk Music and Turkish Folk Dances. Woodwinds ate considerable musical instruments in Turkish Folk music. In order to analyze the importance of woodwinds in Turkish Folk Music, they should be taken into consideration one by one. In this study, the continuing details of Turkish Folk Dance accompaniment musics are analyzed. (In this study, we have examined the continuing details of Turkish Folk Dance accompaniment musics.) These analyses contain information from diferent sources, video and sound archives as well as my experiences that are being acquired by analyzing the performances of traditional musicians in Turkish Folk Dance performances and competitions. In this study, detailed information about the structure and blowing technique of the woodwinds that are being used in Turkish folk dances as well as detailed information about the finger chart of all woodwinds (zurna, kaval, mey, dilli kaval, çığırtma, sipsi, zambır and tulum)are given by the support of photographs, schemas, musical notes and explanatory knowledge. In this study, the fact of how the woodwinds in Turkish Folk Dances are used if there is an orchestration concept in region and how they should be used if there is no orchestration concept is being analysed. In addition, how the musical instruments will be used in orchestration is. being explained by giving the musical notes of the accompaniment music. This study is being prepared as a method with the idea of it may be beneficial for the following musical instruments named as zuma, kaval, mey, dilli kaval, çığırtma, sipsi, zambır and tulum. 85