Dış turizm amaçlı tanıtımda il bazlı pazarlamanın önemi, halkla ilişkilerin rolü ve karşılaştırmalı örnek çalışma
The aim of the foreign tourism introducing the importance of the city marketing, the role of the public relations and comperative sample study
- Tez No: 146263
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLEND GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Gelişen Türkiye, kalkınmasını gerçekleştirirken, en önemli rollerden birini de lokomotif sektör turizm oluşturmaktadır. Uluslararası ilişkilerde değişen güç dengeleri, Türkiye'nin karşılaştığı olumsuz durumlar ve "AB'ye aday ülke konumu ülke genelini kapsamakta, çok büyük bütçeli tanıtım harcamalarına rağmen yeterli ve artan bir trendi turizm girdisi sağlanamamaktadır. Tezin konusunu da işte bu sorunların çözülmesine yönelik stratejilerin incelenmesi ve önerilerde bulunulması içermektedir. Turizm olgusu açık sistemin çeşitli alt sistemlerinden oluşmaktadır. Bu alt sistemlerden birisi olan pazarlamanın da aslında bir iletişim olgusu olduğu ve bunda il bazında tanıtım gerekliliği halkla ilişkiler bilimi çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır. Her ne kadar Türkiye başlı başına bir marka gibi addediliyorsa da bu markadan yararlanacak kişi ve kurumların yararlanma amaçları, şekilleri, güdüleri ve yöntemleri farklıdır. Bu çalışmada özele indirgenmiş il bazlı tanıtım (city marketing) konusundaki örnek çalışmada ele alınacak İstanbul ve daha sonra irdelenebilecek diğer il bazlı pazarlama alt markalarının genel Türkiye markasına kazanımlar yaratacağı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak İstanbul ve Dubai şehirleri karşılaştırılmıştır. İstanbul'un taşıdığı ortak değerler ve bilinirliğinin ölçülmesi ile karşıt şehrin pazarlama stratejileri halkla ilişliler açısından irdelenmeye çalışılmıştır. Burada öncelikle il bazında tanıtımın gerekliliği tartışılacaktır. Daha sonra ise halkla ilişkilerin rolü ve önemi anlatılacaktır. -194
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing Türkiye, when it realize the progressing, the tourism is the one of the important role as as a locomotive sector. Turkey has been meeting negative situations because the balance of international power relations has been changing, so the situation of the candidate country of the European Council has been including the generally of the country. Our country has not been supplying enough and increasing tourism input inspite of many big introducing budget expenditure. The subject of the thesis also has been including the solving of these problems and incline strategies proposals. The tourism fact has been forming some kinds of bottom system of open system. One of the bottom system of the marketing in fact it is the relation event and the city marketing introducing has been studying around the public relations science. Although Turkey is known independently as a brand the aim of the people and societies are diffferent as their form, their shape and their process. In this thesis Istanbul has been studying as an example of a proper city marketing and then the other city marketing's bottom brand has been studying for Turkey's benefits. Inclining to this aim, Istanbul and Dubai cities have been comparing. Istanbul which has a lot of common values and considers known has been discussing with the opposite city marketing strategies from the public relations. In this thesis firstly the necessity of the city marketing introducing has been discussing. After this the role and importance of the public relations has been relating. 195-