Yazılı kaynaklar ve arkeolojik verilerin ışığında yukarı Fırat (Kappadokia) sınırı 'Roma Dönemi'
Upper euphrates (Cappadocian) frontier under the light of written and archaeological sources 'Roman Period'
  1. Tez No: 146827
  2. Yazar: KERİM ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Roma İmparatorluğu'nun Kappadokia Sının üzerine“geleneksel”olarak ifade edilebilecek yaklaşımları yeniden gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Konuda bu güne dek yapılan araştırmalar ancak bazı sorulara imkan tanımaktadır: Kappadokia sınırını gerçekten anlayabilmekte miyiz? Uygar ancak merkezileşememiş feodal bir yapıya sahip ve (en azında teoride) tarihinin büyük bölümünde Roma müttefiki olmuş Armenia eyaletinin hemen yanıbaşındaki Kappadokia sınırını batıdaki sınır tahkimatları karşılaştırabilmek için akademisyenler yeterince çalışmaktalar mı? Kappadokia ve Armenia'nm sürmekte olan araştırmaları hiç şüphesiz sitlerin tanımlanması (ve daha dayanaklı epigrafik kanıtlar) konusunda daha fazla çıkarım üretecektir.
Özet (Çeviri)
This M.A thesis aims to re-examine aspects of what might be called the“traditional”approach to the Cappadocian Frontier of the Roman Empire. So far the results of such surveys permit some questions: do we really understand the Cappadocian Frontier? Given the unique character of this province opposite Armenia, a civilized but decentralized feudal state and ( at least İn theory) a Roman client for much of its history, do scholars try too hard to make the Cappadocian frontier to compare of fortified borders in the west? Continuing explorations of Cappadocia and Armenia will no doubt produce more conjectures about the identity of sites and more solid epigraphical confirmation.