Türkiye'de Özel Tüketim Vergilerinin Avrupa Birliğine uyumu ve 4760 sayılı ÖTV yasasının bu açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 147924
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİRCAN YILDIZ TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bilindiği gibi Türkiye de 01.08.2002 de ÖTV yasası yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Şüphesiz bu olay Türkiye ekonomisini etkileyecektir. Bu çalışma, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde vergiler alanında ne derece uyumlu olduğunu, aksayan yönlerini ve yapılması gereken değişiklikleri ortaya koymaktadır. İnceleme sonunda, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasında önemli engeller olmadığı görülmüştür. Avrupa Birliğinin kurulmasından beri tam üye politikasını sürdüren Türkiye'nin vergi düzenlemelerinde Avrupa Birliğini referans almış olmasının etkisi büyüktür. Çalışmanın birinci bölümünde; özel tüketim vergisi ile ilgili kavramsal ve kuramsal konulara değinilmiştir. İkinci bölümde; Avrupa Birliğinde ÖTV'nin uyumlaştırılması konusu işlenmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de ÖTV'nin Avrupa Birliğine uyumu ve 4760 sayılı ÖTV yasasının bu açıdan değerlendirilmesi bulunmaktadır. ABSTRACT As it is known, in Turkey, excise tax aplication was put in effect at 01.08.2002 undoubtedly, Turkish economy would be effected by this new process. This study examines in what extend Turkish tax system overlaps with EU, problem of it and what should be change in this area. At the of research, it was observed that there are no serious impediments for Turkey to be accepted to EU. Since EU has been established, Turkey has follewed EU, full member polices, That is why, Turkish tax system can be seen in accordance with EU's one. In the first part, excise tax has been examined together with some conceptual and theoretical definations. In the second part, harmonization of excise tax in EU has been studied. In the third and last part of this study, the harmonization of Turkis excise tax to EU anda 4760 numbered excise tax law has been evaluated from that stand point.
Özet (Çeviri)