İbn Hazm'ın nesh anlayışı
The abrogate philosophy of İbn Hazm
  1. Tez No: 148331
  2. Yazar: MEHMET ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nesh, şer'i bir hükmün daha sonra gelen şer'i bir hükümle kaldırılmasıdır. Kavram mahiyeti ve içeriği gereğince çok tartışılmıştır. İslam düşünce tarihinde nesh olayının kabul edenler olduğu gibi kabul etmeyenlerde vardır. Her iki görüş sahipleri de bir takım argümanlar sunmuştur. İbn Hazm, Endülüs fikir hayatında yetişmiş özgün isimlerden biridir. İbn Hazm da İslam şeriatında nesh olayının gerçekleştiğini savunmaktadır. İbn Hazm neshi, Allah'ın mutlak iradesinin bu şekilde tecelli etmesiyle açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abrogate is the outlaw of an Islamic law which is abrogated by a new islamic law. It has been discussed a lot as per the contents and nature of the term. In the Islamic philosophy history, there are some philosophers who accepted the abrogated while there were rejectors. Both of those groups having the concepts presented some arguments. İbn Hazm is one of the genuine names who was educated with in the Andalusia Idea world. İbn Hazm argued for the realization of the abrogate in the Islamic law. tbn Hazm explained the abrogate as the manifestation of the almighty power of Allah in this way.