Mehmet Eroğlu'nun 'Issızlığın Ortası' ve 'Yüz: 1981' romanlarının söz dizimi incelemesi
The syntax analyse of Mehmet Eroğlu's novels 'Issızlığın Ortası' and 'Yüz: 1981'
  1. Tez No: 148555
  2. Yazar: SERDAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
164 ÖZET Dilbilim kurucusu F. Saussure'den bu yana Prag Okulu, L. Hjelmslev, Kopenhag Okulu, Amerikan Okulu ve söz dizimini üretici - dönüşümsel dil bilgisi içinde inceleyen dilbilimcisi Noam Chomsy dilin öğelerini ve işleyişini kesin ve açık bir biçimde betimlemeye ve tanımlamaya çalışmışlardır. Türk dili araştırmalarında ise bilim adamları son yıllarda dilbilim araştırmalarına yönelmiş, ancak bu çalışmalar, söz diziminden çok, ses bilgisi ve biçim bilgisi ile ilgili olmuştur. Türk dili araştırmalarında söz dizimi ile ilgili çalışmaların azlığı bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda nasıl bir yol izleneceği ve nasıl bir sınıflandırma yapılacağı konusunda görüş ayrılıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle dilbilimi çalışmalarında önemli bir yere sahip olan söz dizimi çalışmalarına ihtiyaç olduğu muhakkaktır. Bu çalışmada Mehmet EROĞLU'nun Everest yayınlarından çıkmış 324 sayfalık“Issızlığın Ortası”ve 428 sayfalık“Yüz: 1981”adlı romanları söz dizimi açısından incelenmiştir. Çalışma“Giriş”bölümü de dahil olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır. Her bölümün başmda o bölümün konusuyla ilgili teorik alt yapısı oluşturulduktan sonra pratik uygulamasıyla ilgili örnek çözümlemeleri verilmiştir. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve araştırmada uygulanan yöntem anlatılmaktadır. Cümle konusunun işlendiği birinci bölümde, cümleler türleri ve öğeleri yönünden incelendi. Cümle türleri; yapı, anlam, öğelerin dizilişi ve yüklemlerine göre ele alınırken; cümlenin öğeleri de yapı, görev ve bunları oluşturan kelime gruplarına göre incelendi. Kelime grupları adlı ikinci bölüm, kelime gruplarının tür ve yapı yönünden incelendiği bölümdür.165 Çalışma, sırasıyla elde edilen bilgileri içeren“Sonuç”, faydalanılan kaynakların verildiği“Kaynaklar”, Mehmet Eroğlu'nun biyografisi ve incelediğimiz“Issızlığın Ortası”ve“Yüz: 1981”adlı romanların özetinin bulunduğu“Ekler”adlı bölümlerle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
166 ABSTRACT Prag School, L. Hjelmslev, Kopenhag School, American Seool and the linguist, Noam Chomsky, who examines the syntax in reflexive grammar have tried to describe and define the components and function of the language in a an absolute and obvious style since linguistic founder, F. Saussure. As for the study o the Turish Language, scientists have been tend to the lignguistic studies for the last years but these ones have become related to the phonetics and morphology rather than syntax The scarcity of teh syntax studies in a study of the Turkish language causes difference of opinien concerning how to pursue the xay and calssify about the researches. Taht' s wyh, it was obvious that syntax researches xich xere so important xere to be made in linguistic studies In this study the novels of Mehmet Eroğlu, in Everest Edition 324 pages,“Issızlığın Ortası”and 428 pages“Yüz: 1981”have been examined by teh syntax structure. The study consists of four sections in adalition to“introduction”. After theorical background have been made related to the subject The pratical phases have been illustrated in every part. The aim, importance, restrictions of the study and the xay of practice are told in“introduction”part sentences were examined in terms of types and components in the first part of the sentence structune. The componeents of sentence were studied xith instruction, function and the pharases whereas the types of sentence xere dealt xith instruction, meaning, arrangements of components predicates. The phrases in the second part, were the section of studies of the phrases in terms of tpe and construction.“Conclusion”and“Sources”xhich have been got in order: It comes to an end by the biographey of Mehmet Eroğlu and the novels“Issızlığın Ortası”and“Yüz: 1981”with the parts of the abstract in“Appendix”.