Halkla ilişkiler uygulamalarının İstanbul ili Devlet Hastaneleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the public relations practises in terms of Istanbul state Hospitals
- Tez No: 148684
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Dilek Geeçer Anabilim Daiı : İletişim Bilimieri Programı : Halkla İlişkiler Tez Danışmam : Prof. Dr. Filiz Balta Peltekoğlu Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Temmuz 2004 Anahtar Kelimeler : Halkla İlişkiler, Sağlık Sektörü, Devlet Hastaneleri ÖZET HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARININ İSTANBUL İLİ DEVLET HASTANELERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Sağlık hizmeti sektöründe kamu kurumlarının yanında özel sağlık hizmeti sunan kurumların çoğalması, bu kurumlar arasındaki rekabetin artması, iletişim araçlarının hızla gelişmesi, internet gibi farklı iletişim araçlarının yaygınlaşması, hasta haklan ve hasta tatmini gibi kavramların ortaya çıkması ile insanların hastalıklar ve sağlık hizmeti aldıkları kurumlar hakkında daha fazla bilgilenmeleri sonucu sağlık kurumlarında halkla ilişkilere olan ihtiyacın diğer işletmelere göre daha da arttığı görülmektedir. Halkla ilişkiler faaliyetleri, sağlık hizmetini sunanlar ve sağlık hizmetini alanlar arasında köprü görevi görmekte ve iletişimin boyutunu belirleyen en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Hastaneler örgütsel özellikleri itibariyle karmaşık yapıda ve uzmanlaşmanın fazla olduğu kuruluşlardır. Dolayısıyla da hastanelerde halkla ilişkiler faaliyetlerini sürekli ve etkili yürütmek gerekmektedir. Sağlık hizmeti sunan kamu eğitim ve araştırma hastaneleri özelinde yapılan bu çalışma ile görülmektedir ki kamu hastanelerinde halkla ilişkiler çalışmaları yok denecek kadar azdır. Hizmet kalitesinin artırılması, hastane çalışanları ve hizmeti talep edenlerin memnuniyeti, sorunların tespiti ve paylaşılması, beklentilerin öğrenilmesi, çözümlerin geliştirilmesi ancak etkili halkla ilişkiler çalışmaları yolu ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATION Name and Surname : Dilek Gençer Major : Communication Sciences Program : Public Relations Thesis Advisor : Prof. Dr. Filiz Balta Peitekoğlu Thesis type and date: Master's Degree -July 2004 Key words : Public Relations, Health Sector, State Hospitals ABSTRACT EVALUATION OF THE PUBLIC RELATIONS PRACTISES IN TERMS OF ISTANBUL STATE HOSPITALS Need of public relations in health institutions is becoming greater than that of the other facilities because institutions providing private healthcare services as well as the public institutions in the health sector and competition is increasing, communication tools develops rapidly, different communication devices like Internet beeomes widespread, the concepts such as patient rights and patient satisfaction emerged and the people became more knowledgeable about the diseases and the institutions that they get service. Activities of public relations serves as a bridge between the healthcare providers and the people that get this service and it becomes one of the most significant factors determining the dimension of the communication. Hospitals have a complex structure and specialization due to their organizational properties. Therefore activities of public relations should be applied continuously and effectively. With this survey carried out for public training and research hospitals that provide healthcare services, it is demonstrated that works of public relations in public hospitals are rather little. It will only be possible with the works of public relations to increase the quality of the services, to guarantee the satisfaction of hospital workers and the ones who request service, to determine the problems and to share them, to find out the expectations and to develop solutions.